Uplyne 115 let od narození PhDr. Arnošta Kubeši

22.01.2020 11:58

ROŽNOV p/RADHOŠTĚM - V neděli 26. ledna 2020 uplyne 115 let od narození PhDr. Arnošta Kubeši, známého valašského národopisce, sběratele lidových písní a bývalého ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

PhDr. Arnošt Kubeša (26. ledna 1905, Vidče – 15. prosince 1993, Valašské Meziříčí) byl známý valašský národopisec a sběratel lidových písní, civilním povoláním učitel. K zájmu o lidové písně jej přivedl jeho učitel a pozdější kolega Jan Nepomuk Polášek. Byl činný také literárně, působil v redakci sborníku Naše Valašsko, přispíval do řady časopisů a odborných publikací. Byl členem Národopisné společnosti při Čsl. akademii věd, účastnil se národopisných aktivit, zakládal Valašské krůžky. Pracoval jako vědecký pracovník Krajského muzea v tehdejším Gottwaldově, později jako správce a následně ředitel muzea v Rožnově pod Radhoštěm (řediteloval zde v letech 1960 – 1965). Jakožto významná regionální osobnost je pohřben na rožnovském Valašském slavíně. Na 115. výročí narození Arnošta Kubeši vzpomene jeho rodina včetně jeho syna Arnošta Kubeši ml., kterému v Rožnově nikdo neřekne jinak než Arnoštek, a který loni v létě oslavil kulatých 60 let a na radnici mu poblahopřál starosta Rožnova Radim Holiš.

Rudolf Maňas

Zdroj, foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm, Marek Havran