Uherské Hradiště získalo opět titul Historické město roku a Památka roku

21.06.2020 07:53

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Titul Historické město roku 2019 Zlínského kraje získalo ve čtvrtek 18. června město Uherské Hradiště. Z celostátního slavnostního předávání ocenění Historické město roku a Památka roku, která uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, si město navíc z Prahy odneslo cenu Památka roku Zlínského kraje za rekonstrukci výklenkové kapličky nedaleko mařatického hřbitova.

„Uherské Hradiště šlo letos do boje o titul Historické město roku z prvního místa ve Zlínském kraji podruhé za sebou. I když na nejvyšší, republikový titul nedosáhlo, v péči o kulturní památky a objekty a v celkovém přístupu k veřejnému prostoru a koncepci regenerace městského památkově chráněného území Uherské Hradiště přeskočilo Kroměříž a Valašské Meziříčí a obhájilo své krajské prvenství z předchozího ročníku,“informoval tiskový mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma. 

Historické jádro města Uherské Hradiště o rozloze 37 hektarů bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1990 a od roku 1992 město realizuje koncepci její obnovy. 
„Všechny památkové soubory jsme z dob bývalého režimu převzali v naprosto havarijním stavu, který ohrožoval jejich samotnou existenci. Od té doby se péče o památky v Uherském Hradišti stala jednou z priorit. Ocenění jsou příjemná, ale hlavní přínos vidím v odkazu budoucím generacím. Že jste nechali zchátrat cennou památku, to prostě nechcete od svých dětí a vnuků nikdy slyšet,“ komentoval ocenění starosta města Stanislav Blaha, který už jednou celostátní titul Historické město roku pro Uherské Hradiště přebíral v roce 2012.

„Barokní výklenkovou kapličku poblíž mařatického hřbitova, za jejíž obnovu město Uherské Hradiště dostalo cenu Památka roku Zlínského kraje v kategorii menších rekonstrukcí se vyloupla do své původní krásy vloni, po stavebních i restaurátorských pracích v celkovém úhrnu přes 380 tisíc korun,“ doplnil Jan Pášma. 

Soutěž Historické město roku se koná od roku 1995 a jedná se o ocenění za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Ocenění se uděluje zpětně za předchozí rok. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště