Uherské Hradiště bude v květnu hostit fotbalové EURO vinařů

16.11.2019 15:57

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Srdce Slovácka bude hostit finálové zápasy evropského fotbalového šampionátu vinařů VINO EURO 2020. Ten se na Moravě uskuteční ve dnech 19. až 23. května 2020. V předvečer losování šampionátu, které se uskutečnilo na svátek svatého Martina, si prezidenti osmi vinařských fotbalových federací prohlédli Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty v Uherském Hradišti, kde v sobotu 23. května 2020 zvedne vítěz nad hlavu pohár pro nejúspěšnější vinařský tým Evropy.

Šampionát, jehož ústřední myšlenkou je spojovat lidi, odbornou i širokou veřejnost prostřednictvím fenoménu, jakými jsou fotbal a víno, odstartuje v květnu příštího roku na jihu ve Znojmě. Po zápasech ve skupinách se reprezentační týmy z Itálie, Maďarska, Německa, Portugalska, Rakouska, Slovinska, Švýcarska i pořadatelský tým FC Vinaři z České republiky přesunou do srdce Slovácka, kde je čekají zápasy o konečné umístění.

„Je nám ctí, že můžeme finálová utkání hostit právě na stadionu v Uherském Hradišti, který patří k nejlepším u nás. Do centra Slovácka se všichni hráči, fanoušci i funkcionáři těší, protože tento kraj není znám jen ligovým fotbalem, ale především pohostinností a tradicemi, které si zdejší lidé umí neopakovatelně užít. Když k tomu přidáme, že Uherské Hradiště rozumí i vínu, byla pro nás volba finálového města jednoduchá,“ vysvětlil Martin Chlad, prezident reprezentačního výběru FC vinaři České republiky a organizátor mistrovství, proč závěr čtyřdenního klání nasměroval právě do Uherského Hradiště.

Podporu vedle hejtmana Jihomoravského kraje našel organizační výbor i u starosty Uherského Hradiště. „Naše město je otevřeným srdcem Slovácka, ve kterém mají dobré víno i fotbal svůj domov a které vždy přivítá s radostí návštěvníky z celého světa. Jsem rád, že po EURO U21 v roce 2015 budeme moci na našem ligovém stadionu přivítat další významnou sportovně společenskou akci. Jsem přesvědčený, že díky tradiční pohostinnosti našeho města zažijí všichni hráči i jejich doprovod nezapomenutelné chvíle, na které budou dlouho vzpomínat,“ vítá další mezinárodní projekt v Uherském Hradišti jeho starosta Stanislav Blaha. 

Historie setkání fotbalových vinařů se píše od roku 2010, kdy se vinařské reprezentace utkaly poprvé v Itálii. O rok později v Maďarsku šlo už oficiálně o první Mistrovství Evropy vinařských fotbalových reprezentací a od roku 2012 byl pro šampionáty nastaven dvouletý cyklus. Česká, resp. moravská reprezentace se poprvé kvalifikovala na VINO EURO v roce 2018 ve Slovinsku, kde při své premiéře získala bronzové medaile a zaujala natolik, že se hostitelem hned následujícího mistrovství v roce 2020 stala Česká republika.

Rudolf  Maňas

Zdroj a foto: www.mesto-uh.cz