Uherské Hradiště bude hostit premiéru výstavy ČTK s názvem Nežádoucí okamžiky

26.07.2020 07:45

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Česká tisková kancelář ve spolupráci s městem Uherské Hradiště představí v srpnu v rámci Letní filmové školy (LFŠ) novou fotografickou výstavu, která se zaměří na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice. Vernisáž se na Palackého náměstí uskuteční v pondělí 10. srpna, výstava potrvá až do konce září.

„Venkovní expozice s názvem Nežádoucí okamžiky čerpá zejména z bohatého fotografického archivu ČTK, ale také dalších zdrojů. Veřejnosti představí slavné i méně známé snímky, které byly v minulosti z ideologických důvodů retušovány či po určité období zakázány?“ informoval tiskový mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Výstava částečně vychází z knihy Zakázané dějiny ve fotografiích ČTK, kterou před 20 lety připravil s Hanou Řehákovou tehdejší šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý, jenž se podílel i na přípravě letošní expozice. 

„Obraz má ve zpravodajství obrovský význam, názorně zachycuje, co se stalo, kdo byl na místě, gesta, mimiku, souvislosti a společně s texty dává o události ucelený přehled. Reportážní fotografii lidé apriorně věří. A právě proto je manipulace s obrazem -  pokud k ní někdo sáhne - velmi nebezpečnou formou manipulace. V tom, že jsme to mohli názorně ukázat, je podle mého hlavní smysl výstavy,” řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Výstava o fotomanipulaci volně navazuje na fotografické expozice, jež ČTK připravila v předchozích dvou letech, z nichž obě bylo možno zhlédnout také právě v Uherském Hradišti. Ke stému výročí republiky a založení ČTK uspořádala předloni putovní výstavu Okamžiky století, v roce 2019 pak k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Ta měla stejně jako letošní výstava premiéru na LFŠ. 

V Uherském Hradišti bude expozice k vidění na Palackého náměstí až do konce září, aby ji, stejně jako v případě předchozích výstav, mohly využít k výuce školy.

„Mediální svět se za posledních pár let neuvěřitelně změnil. Myslím si, že je velmi důležité veřejnost v tomto ohledu vzdělávat, aby si informace lidé sami prověřovali a dokázali rozpoznat manipulace, ať už v obraze nebo textu. Dezinformace byly problémem za minulého režimu a jsou problémem i v současné době. Osvěty není nikdy dost. Myslím, že jde o skvěle zvolené téma, které bude hodně lidí zajímat. A mě samozřejmě velmi těší, že premiérově výstavu Nežádoucí okamžiky představí ČTK právě v Uherském Hradišti,“ okomentoval výstavu starosta města Stanislav Blaha. 

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště