Tři sta let opuštěný hrad Cimburk i kazatelna sv. Metoděje jsou dobrým tipem na výlet

18.04.2020 14:11

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy inspiruje obyvatele Zlínského kraje k návštěvě zajímavých míst a k aktivnímu trávení volného času. K tomu poslouží i naše tipy na výlety.

Tento výlet směřujeme na hrad Cimburk. Jako ostatní hrady a zámky v ČR je aktuálně uzavřen, ale trasu lze využít k vycházce do přírody při dodržování pravidel stanovených opatřeními vlády.

Pohoří Chřiby je nevelké, ale nadchne mystickou krajinou, protkanou turistickými stezkami, skalními útvary jakoby rozházenými na svazích, a stopami dávné i nedávné historie. Jedním z takových míst je hrad Cimburk a jeho blízké okolí.

Kdo hledá tip na zajímavý a nenáročný výlet, kterým se dá vyplnit volný půlden, bude Cimburkem přímo nadšen. Nejen hradem z 13. století, ale i cestou, která k němu vede a výhledy, které se během výletu nabízejí. Výlet si můžete naplánovat v několika variantách, ta nejkratší s minimálním převýšením je dlouhá sotva tři km, náročnější, na které je nutné překonat prudší stoupání, má kolem pěti km. Obě zvládnou i rodiny s dětmi, a ti zdatnější i s kočárkem, ale je nutno počítat s tím, že uvnitř hradu se s kočárkem jezdit nedá. Dokonce si během výletu můžete opékat špekáčky.

Hrad Cimburk je ukázkou toho, jak křovím zarostlá, téměř zapomenutá zřícenina uprostřed kopců, se může jako bájný Fénix znovu zrodit z popela. Dvacet let dobrovolníci ze sdružení Polypeje pilně pracují na záchraně hradu, majestátní hradní věže i hradního paláce. Až se před vámi otevře lesní panorama a uvidíte mohutné kamenné věže, vzpomeňte si na rytíře, kteří tu kdysi nechali hrad vystavět, na krásné panny, kterým se dvořili, i na hrdinské bitvy, ve kterých hrad obstál, dokonce odolal v 17. století i Švédům, kteří jinak pobořili kde co.

Hrad je celoročně otevřen od 10 do 17 hodin. Je zde možnost občerstvení, individuální prohlídka probíhá za symbolický poplatek.
Ale není to jen samotný hrad Cimburk, který činí výlet zajímavým.  Výchozí místo výletu se nachází na parkovišti U Křížku., ležícím v nejvýše položených partiích silnice spojující Koryčany a Osvětimany. Zde necháte auto a najdete rozcestník turistických tras.

Nejsnazší, přímá trasa ke hradu vede po žluté a následně zelené turistické trase. Tam a zpět necelé 3 km. Je to velmi snadné, ale současně se připravíte o krásná a zajímavá místa v okolí hradu. Proto se raději vydejte po červeně značené trase směrem ke studánce U Mísy a po zhruba 250 metrech značku opusťte a pokračujte vpravo mírným stoupáním po lesní cestě dalších 1500 metrů. Jakmile narazíte na červenou turistickou značku, nechte se jí vést ke Kazatelně. Je to zvláštní skalisko, z lesa jakoby vystupují schody vytesané ve skále a šplhají k železnému dvouramennému kříži na vrcholku. I ten má svou historii – prý tu kdysi kázal moravský arcibiskup sv. Metoděj i mniši augustiáni z nedalekého kláštera na Hoře sv. Klimenta poblíž Osvětiman. A také se pod vámi jako na dlani objeví hradní areál a v jeho pozadí hladina koryčanské přehrady.

Od Kazatelny cesta krátce ale docela prudce klesá lesem ke studánce U Mísy. Čistý ledový pramen přímo vybízí k osvěžení. Od studánky je to pouhý kilometr na Cimburk, ale udělejte si ještě jednu odbočku, a odskočte si 400 metrů po červené značce ke skalnímu útvaru Kozel. Ten bývá často v obležení horolezců, na 22 metrů vysoké členité skále je přes 40 horolezeckých cest. Stojí tu sympatický přístřešek, o víkendech zde skoro pokaždé hoří ohníček a je možné si zde opéct špekáček.

Po občerstvení a odpočinku se vraťte ke studánce a dokončete výšlap ke hradu. Po jeho prohlídce pak zbývá příjemná klidná procházka zpátky k parkovišti U Křížku.

 

Vlastimil Langer
Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.

Foto: Kroměřížsko – sdružení pro cestovní ruch, z. s.