Tomáš Baťa zemřel před 87 lety, jeho památku si připomněli i zástupci otrokovické radnice

13.07.2019 12:06

OTROKOVICE - Představitelé města a obyvatelé Otrokovic se sešli u pomníku Tomáše Bati v průmyslovém areálu TOMA, aby uctili památku tohoto obuvnického velikána. „V pátek 12. července uplynulo 87 let od leteckého neštěstí, jež se stalo osudným Tomáši Baťovi a jeho pilotovi Jindřichu Broučkovi,“ uvedla tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Pietní vzpomínky se zúčastnili představitelé města v čele se starostkou Hanou Večerkovou. „Tomáš Baťa zahynul 12. července 1932 při letecké nehodě, když odlétal z firemního letiště v Otrokovicích na otevření nové pobočky ve Švýcarsku. Tragicky zahynul společně se svým pilotem patnáct metrů od továrny na Bahňáku, kde se právě nyní scházíme, abychom si připomněli jeho odkaz,“ řekla starostka Hana Večerková u pomníku Tomáše Bati, kde položila kytici.

Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně v rodině ševce jako člen sedmé generace rodů místních řemeslníků. Byl společně s bratrem Antonínem a sestrou Annou zakladatelem obuvnické firmy Baťa a jeden z největších podnikatelů své doby. Zavedl mnohé nové myšlenky ve výrobě a prodeji svých výrobků, kterými dokázal ovlivnit množství budoucích ekonomů. Jeho postupy a technologie byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu. Pro svoji firmu dokázal podle svých představ přebudovat město Zlín a stejně tak dal i tvář Otrokovicím. Tomáš Baťa starší svou vizí rozhodl o tom, že naše město dnes vypadá tak, jak jej známe, tedy jako moderní a průmyslové, a přesto plné zeleně a příjemné k životu.

Vlastimil Langer
Foto: www.otrokovice.cz