Svatý Hostýn zve na tradiční pouť muklů

06.09.2019 09:25

ZLÍNSKÝ KRAJ - V sobotu 7. září se na Svatém Hostýně koná 27. ročník muklovské pouti, kterou pořádá Konfederace politických vězňů – pobočka Bystřice pod Hostýnem, Arcibiskupství pražské, Matice svatohostýnská a spolek rehabilitovaných občanů.

„V 10:00 začne v bazilice Nanebevzetí Panny Marie mše svatá sloužená kardinálem Dominikem Dukou. V Jurkovičově sále bude při této příležitosti instalována výstava Zločiny komunistické strany Československa v letech 1945-1989,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„Společnost je od listopadu 1989 stále netečná vůči lidem, kteří za ideály demokracie strávili mnoho let života ve věznicích. Zrůdnost komunismu dokazuje skutečnost, že bylo popraveno přes 250 lidí a další desítky osob byly zastřeleny na hranicích při pokusech o útěk. Máme štěstí, že jsou stále mezi námi političtí vězni – muklové. Jsou to novodobí martyrové, kteří prošli peklem žalářů hrdě a nezlomeni,“ řekl za pořadatele plukovník v. v. Josef Musil. Bohužel počet lidí, kteří jsou „svědomím národa,“ se rapidně snižuje vzhledem k jejich stáří a tělesné křehkosti. O to vzácnější je možnost setkat se s nimi nebo uctít jejich památku při tradiční hostýnské pouti muklů.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jiřího Čunka.
Ilustrační foto: Archiv KNZ
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz