Střední škola Kostka darovala společně krev posedmé

07.02.2019 12:23

VSETÍN - Studenti darují krev společně se svými učiteli, valašský projekt pokračuje Jedenáct studentů a dva učitelé Střední školy Kostka ve středu 6. února společně darovali krev na Hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. „Deset z nich si pobyt na odběrovém křesle vyzkoušelo vůbec poprvé,“ informoval tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Díval jsem se do poznámek a dnes je to náš sedmý společný odběr. Začali jsme v roce 2014, v jednom z předchozích let jsme tu byli dvakrát,“ komentoval Roman Daněk. Sám slavil ve středu kulaté výročí, krev daroval podesáté a splnil tak podmínky pro udělení bronzové Janského plakety.

Střední škola Kostka byla po průmyslové škole strojnické druhou vsetínskou střední školou, která se před lety do projektu společného dárcovství zapojila. Postupně se přidala i střední zdravotnická škola a gymnázium (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín).
„Studenti se už sami ptají, kdy půjdeme darovat krev. Kontaktují mě i z prvních a druhých ročníků, litují, že vzhledem k věku ještě nemohou darovat. Takže zájemce pro další pokračování projektu už dnes máme,“ dodal Roman Daněk.

„Vždycky si to tady užíváme, je tu příjemná atmosféra, zdravotníci jsou milí a šikovní. A těšíme se, jak si cestou z odběru dáme v bistru chlebíček,“ řekl jeho kolega Radim Ondra, který se zúčastnil téměř každého předchozího společného darování. Co by vzkázal dalším, kteří třeba ještě dárcovství zvažují? „Ať se určitě nebojí, je to v pohodě,“ vysvětlil.

Na společný odběr přišla i maturantka Iveta Bačkovská, která si již odběrové křeslo vyzkoušela několikrát, představila se vloni i jako moderátorka studentského Kostka rádia, jež vysílalo přímo z čekárny hematologicko-transfuzního oddělení a přineslo řadu informací o dárcovství. „Jsem ráda, že mohu pomoci nemocným, kteří krev potřebují. Vnímám, že pomoc druhým je na prvním místě. Poprvé jsem se bála, ale to vůbec není zapotřebí. Bylo by fajn, aby dárců bylo co nejvíce. Nikdy nevíme, kdy budeme krev sami potřebovat,“ uvedla Iveta Bačkovská.

„Spolupráce se školami si velmi vážíme, přivádějí mladé dárce, registr se tak omlazuje. Rádi ale v letošním roce v rámci společného dárcovství uvítáme i další organizace, sportovní kluby, společnosti. Dárců v regionu máme řadu a jsou velmi vstřícní, ale přece jen potřebujeme registr ještě rozšířit,“ sdělila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice Jana Pelková a poděkovala všem dárcům, školám i dalším spolupracovníkům.
V roce 2018 se ve Vsetíně realizovalo 2713 odběrů takzvané plné krve a 736 odběrů plazmy. Darovat přišlo celkem 1234 lidí, z toho 277 prvodárců.
Vlastimil Langer

Foto: Lenka Plačková, Vsetínská nemocnice