Sto třicet prvodárců během jediného dopoledne přivedla do Uherskohradišťské nemocnice kampaň 450 ml naděje

22.01.2019 08:41

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Během jediného dopoledne darovalo v Uherskohradišťské nemocnici krev sto třicet dobrovolníků, kteří přišli k odběru vůbec poprvé v životě. „Hematologicko transfuzní oddělení bylo ve čtvrtek 17. ledna už od brzkých ranních hodin bylo doslova v obležení dárců krve. Ti zareagovali na výzvu Nadačního fondu Naděje, primárním cílem kampaně bylo především nalákat prvodárce, což se více než povedlo,“ informoval tiskový mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Naše oddělení je na nápor dárců krve už docela zvyklé, musím ale přiznat, že až tolik lidí jsme nečekali. Nebylo tady téměř k hnutí, za takový zájem o dárcovství krve jsme vděční. Nábor, při kterém se podaří získat více než sto prvodárců, je opravdu mimořádný a rekordní. Skvěle to zvládly také naše sestřičky i všechny laborantky, které se na zpracování a vyšetření odebrané krve podílejí,“ zhodnotil akci lékař Hematologicko transfúzního oddělení René Kamrla.

Projekt 450 ml naděje vznikl v září roku 2018 pod patronátem Nadačního fondu Naděje. Doposud se jeho představitelům podařilo zorganizovat hromadné odběry krve v Hradci Králové, Hodoníně, Kyjově a Trutnově. Díky tomu se do registru dárců zapsalo celkem 232 nových jmen. V letošním roce je v plánu kampaň zopakovat ještě také v Brně, Přerově nebo Zlíně.

Vlastimil Langer

Foto: Uherskohradišťská nemocnice