Starostové a nezávislí nabídli konkrétní plány a cíle

18.09.2018 16:39

ZLÍN – Se čtrnáctibodovým programem vstupují Starostové a nezávislí Zlín do nastávajících komunálních voleb. Na tiskové konferenci 18. září své plány a cíle představili novinářům. V nastávajícím čtyřletém období chtějí navázat na své osmileté působení na radnici, tedy pokračovat v řešení věcí, které se dennodenně dotýkají obyvatel města. Ale s tím, že dojde i na realizaci opravdu velkých projektů.

„Na řadě z nich už pracujeme, konkrétně třeba na dopravním terminálu, obchvatu Zálešné, Velkém kinu nebo na proměně náměstí Míru. V nadcházejících čtyřech letech by se příprava měla posunout k realizaci. Aby tomu tak bylo, musí se ale ještě spousta věcí odpracovat a my je odpracovat chceme,“ prohlásil Miroslav Adámek, lídr kandidátky STAN a primátor města. Současně uvedl i deset projektů, nad kterými převezme osobně zodpovědnost. „Konkurence nám říká údržbáři, ale připravit rozsáhlejší projekty nějakou donu trvá. A teď po letech nastává čas na jejich realizaci,“ dodal Adámek.
Do velkých projektů se město může pustit nejen proto, že jsou již rozpracované, ale také z důvodu, že se v uplynulých letech dostalo do tak dobré finanční kondice, že je dokáže bez zásadnějších problémů zrealizovat, aniž by přitom muselo upustit od řešení věcí, které se každodenně dotýkají občanů.

Kromě jmenovaných projektů chtějí Starostové pokračovat v investicích do dopravní infrastruktury, školských zařízení nebo třeba sportovišť a hřišť. „Před volbami všichni slibují. Naší předností je, že jsme spoustu slibů dokázali v uplynulých letech splnit. Realitou se tak mohou stát i věci, které nabízíme nyní. Pokud si to tedy lidé budou přát,“ konstatovala Kateřina Francová, dvojka kandidátky a náměstkyně primátora, které měla v končícím volebním období na starosti školství a oblast sociální. V této oblasti chce STAN věnovat pozornost bezpečnosti dětí ve školách i před školou, modernizovat školy, podporovat kluby seniorů a pomáhat mladým rodinám.

Na kandidátce STAN jsou kromě osobností se zkušenostmi s prací na radnici i nováčci, kteří přinášejí řadu nápadů a „novou energii“ do týmu. „Především týmovost je pro nás všechny moc důležitá. Možná se někomu zdá, že je dnes doba silných lídrů, kteří to za nás všechno vyřeší. Já si to nemyslím. Dokonce si myslím pravý opak. Dnes je doba silných a sehraných týmů,“ řekl Petr Michálek, trojka kandidátky Starostů a ředitel Městského divadla.

Během volební kampaně se chtějí Starostové a nezávislí co nejvíce potkával s lidmi a poslechnout si jejich názory. „Považujeme to za velmi důležité. Nechceme být uzavření v nějaké radniční bublině, ale chceme naslouchat občanům. Sami nám řeknou, co je trápí, co je potřeba udělat,“ sdělil Ondřej Běták, čtyřka kandidátky a dosavadní náměstek primátora.

Volební program SATAN a nezávislých počítá s rozvojem města ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati, zabývá se dalším zkvalitněním bezpečnosti města, počítá s investicemi do dopravní infrastruktury. Chce zjednodušit parkování v centru města, počítá s rekonstrukcí ulic na sídlišti Jižní Svahy s rekonstrukcí křižovatek. K velkým projektům bude patřit dopravní terminál Zlín-centrum, obchvat Zálešné, Velké kino, rekonstrukce náměstí Míru, zámku a parku Sbvobody. Stranou pozornosti nezůstává ani oblast sportu, zejména podpora mládeže a sportovních spolků ve městě. Cílem je mimo jiné výstavba sportoviště na Jižních Svazích na ploše po „torzu“. Výstavba moderní sportovní haly pod halou Euromince, dostavba fotbalového stadionu na Letné, oprava zimního stadionu, modernizace zimních lázní. Důležitou oblastí je zdravotnictví zejména se zaměřením na krajskou nemocnici s tím, že Zlín a nemocnice patří k sobě. Stranou pozornosti nezůstane ani životní prostředí, zejména výsadba nových stromů a rozšiřování zeleně po celém území města. Cílem veškerého snažení je vytvoření Zlína jako města vstřícného pro život. S tím úzce souvisí modernizace městských bytů, výstavba nových ve vhodných lokalitách, pomoc seniorům a lidem v nouzi.

Kandidáti za STAN by za úspěch považovali zisk okolo 20 procent, ale jak Miroslav Adámek uvedl, bude to složité vzhledem k ostatním kandidujícím volebním subjektům. Jisté však je, že pokud uspějí, nepůjdou do koalice s komunisty a SPD.

Všechny informace o plánech či kandidátech STAN se občané mohou dozvědět z magazínů, které jim přijdou do poštovních schránek, s veřejností hnutí komunikuje i prostřednictvím Facebooku.

Text a foto: Vlastimil Langer

Zleva: Kateřina Francová, Miroslav Adámek, Ondřej Běták, Petr Michálek.