Štáb režiséra Václava Kadrnky natáčel ve Zlíně a Kroměříži

28.05.2020 14:47

ZLÍN - Záběry pro nový film režiséra Václava Kadrnky  Zpráva o záchraně mrtvého se natáčely ve dnech 20. až 25. května ve Zlíně a Kroměříži. Projekt vzniká v česko-slovensko-francouzské koprodukci a je podpořen také Zlínským krajem. V hlavních rolích se objeví Vojtěch Dyk a Zuzana Mauréry.

„Otec upadne do kómatu, rodina tak uvízne v mezní životní situaci. Matka se synem v tichosti soustřeďují všechny své síly. Pokorně přijímají diagnózu, ale vzdorují verdiktu. Rozhodnou se jednat... Tak lze uvést děj chystanéhorodinného dramatu, který do zlínské a kroměřížské nemocnice přijel se štábem natočit zlínský rodák režisér Václav Kadrnka,“ uvedla Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

Film Zpráva o záchraně mrtvého přitom vychází ze skutečné události, která se odehrála přímo v Kadrnkově rodině. „Můj tatínek měl mozkovou příhodu. Když byl v kómatu, snažili jsme se ho s mámou probrat. Mluvili jsme na něj, trávili u něj několik hodin denně. Navzdory pesimistickým předpokladům za nějaký čas začal opravdu reagovat, probírat se,“ řekl Kadrnka.

Samotné natáčení probíhá už od 2. března. Kvůli opatřením proti pandemii koronaviru však bylo ve své třetině přerušeno. „Podle původního plánu jsme ve Zlínském kraji měli být už v březnu. Přesně v té době byl ale vyhlášen nouzový stav. To, že jsme pro natáčení potřebovali zrovna interiér nemocnic, celé věci příliš nepomohlo. Druhý pokus naštěstí už vyšel, i když jsme bohužel museli délku pobytu na Zlínsku zkrátit,“ vysvětlila Simona Kadrnková, producentka ze společnosti Sirius Films.

Kadrnkův štáb není jediný, který se rozhodl na přelomu jara a léta točit právě ve Zlínském kraji. „Ve velmi blízké době by se u nás měl objevit další úspěšný režisér se svým štábem, a to držitel Českého lva Olmo Omerzu. Na červen pak máme avizované hned dva další filmové projekty,“ sdělila Magdaléna Hladká, která doufá, že vývoj pandemie tato natáčení už neohrozí a budou se opravdu realizovat. „Všichni jsou teď z logických důvodů opatrnější, proto bohužel nemůžu k těmto projektům prozradit víc,“ dodala Hladká.

Návrat filmařů do regionu je po nucené pauze vítaná zpráva. Podle statistik Státního fondu kinematografie směřuje totiž až 60 % nákladů vynaložených na výrobu filmu do nefilmových profesí. Audiovize tak může výrazně přispět k rozpohybování utlumené ekonomiky ve státě i zlínském regionu.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlín Film Office