Srpnový supervíkend na Východní Moravě

13.08.2019 09:19

Doslova přeplněný je kalendář akcí třetího srpnového víkendu. Automobilová rally, krajské i místní dožínky, vinařské košty, tradiční jarmarky, hudební festivaly, … a spousta dalších možností, jak zajímavě strávit volný čas.
Od 14. do 18. srpna bude Zlín a okolí žít ruchem 49. ročníku Barum Czech Rally 2019, která je součástí seriálu Mistrovství Evropy FIA. Středa a čtvrtek budou věnovány seznamovacím jízdám, administrativním a technickým přejímkám, v pátek pak bude v 16 hodin rally slavnostně odstartována na náměstí Míru ve Zlíně. Diváckým magnetem je noční rychlostní zkouška ulicemi města, která začíná ve 21 hodin. Sobota a neděle bude věnována rychlostním zkouškám v okolí Zlína, v neděli v 17 hodin budou vyhlášeny výsledky. Atraktivní je doprovodný program, v němž se dostanou do akce cyklisté při závodu Zlínská kola (Cyklorally), který se jede na trase noční rychlostní zkoušky, proběhne rally veteránů Star Rally Historic i jízdy Bugatti Grand Prix Zlín. Moderní elektromobily se představí v tzv. Green Rally.
V Kroměříži se budou 16. a 17. srpna slavit Dožínky Zlínského kraje. Páteční program na Velkém náměstí nabídne od 10 hodin pestrý výběr zábavy, folkloru i poučení. V sobotu projde v 10 hod městem dožínkový průvod, vystoupí moravské i slovenské soubory, k vidění bude zemědělská technika. Scházet nebudou ani ochutnávky dobrot z produkce regionu a děkovná mše svatá v chrámu sv. Mořice celebrovaná arcibiskupem Janem Graubnerem.
Kdo chce zažít dožínky na vesnici, vydá se v neděli 18. srpna do Horní Lidče. Obce Horní Lideč, Lidečko a Střelná připravily tradiční dožínky vycházející z historických záznamů z 19. století. Program zahájí v 9 hod děkovná mše v kostele sv. Václava. Ve 14 hodin se shromáždí účastníci u obrázku Panny Marie a vydají se na pole, kde se uskuteční program s předáním úrody hospodářům a dožatá. 
Do vinařské obce Polešovic se vydejte v sobotu 17. srpna na Vinařské slavnosti s otevřenými sklepy, během nichž bude probíhat 12. ročník soutěže TOP víno Slovácka 2019. Bohatý kulturní program je připraven od 13:30 hod, ochutnávky vína s doprovodem cimbálových muzik pak od 17 hodin.
Jednou z největších hudebních událostí letní festivalové sezony ve Zlínském kraji je tradiční Vizovické trnkobraní. Letošní 52. ročník se uskuteční v areálu likérky R. Jelínek ve Vizovicích v pátek 16. a sobotu 17. srpna. 
Do Vizovic se 17. srpna můžete vypravit do zdejší sklárny Glass Atelier Morava a obdivovat mistrovskou práci sklářů. Od 9 do 12 hodin zde pořádají Den otevřených dveří.
Za skláři se můžete vydat také do Karolinky. 17. srpna zde pořádají Sklářský jarmark spojený s kulturním programem, v němž zazní jak dechovka, tak country kapela i oblíbená Markéta Konvičkovu. Od 8 do 12 hod si můžete prohlédnout sklárnu, program končí po 22 hodině.
Dva dny fokloru a jarmarečních tradic zažijete na Starodávném jarmarku, který 17. a 18. srpna zaplní areál Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V sobotu 17. srpna pak milovníkům železnice udělá radost historický parní vlak, který pojede z Valašského Meziříčí do Rožnova p. Radhoštěm v 9:10 a 13:10 hod., zpět pak v 11:00 a 15.00 hod.
Od pátku do neděle 16. - 18. srpna budou Valašské Klobouky místem konání 17. ročníku Mezinárodního hudebního a folklorního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Hlavní program je plánován na náměstí, jeho součástí bude košt moravských vín a připraveno je také občerstvení z regionálních specialit. 
Ve Vsetíně uspořádají v sobotu 17. srpna od 14 hodin na místním zámku a hvězdárně již 9. ročník Templářských slavností. Muzeum regionu Valašsko připravilo vystoupení šermířských skupin, středověkou hudbu, ohňovou show. Také se bude podávat výborný guláš od vyhlášeného šéfkuchaře Karla Jurčíka.
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
Ilustrační foto: CCRVM