Srbští školáci z partnerského Čačaku lyžovali ve Velkých Karlovicích

10.02.2019 08:43

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Začátkem února zněla na Valašsku srbština. „Do Valašského Meziříčí totiž dorazilo 36 školáků z partnerského města Čačak. Děti celý týden lyžovaly v areálu Kyčerka ve Velkých Karlovicích. Žáci z valašskomeziříčské ZŠ Vyhlídka na oplátku v srpnu stráví týden u moře,“ sdělil tiskový mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.

Děti z Čačaku už valašskou zimu zažily loni. „V loňském roce jsme přivezli děti, které všechny uměly lyžovat. Letos přijelo sedm dětí, které stály na lyžích poprvé až tady. Kromě lyžování nám hostitelé připravili výborný doprovodný program,“ uvedl Milorad Tešič, ředitel Základní školy Tanasko Rajiče.

Jeho slova potvrdila žákyně osmé třídy Bojana Šibaličová, mimochodem srbská šampionka v karate ve své věkové kategorii. I navzdory tomu, že je sportovkyní tělem i duší, na lyžích ještě nejezdila. „Jsem moc ráda, že můžu v České republice být. Naučila jsem se tady lyžovat,“ hlásila nadšeně.

Stejnou radost možná pocítí děti ze ZŠ Vyhlídka. Díky partnerské spolupráci se mohou těšit na Balkán. Napřed v květnu pojedou do Čačaku, kde budou bydlet v rodinách, aby si zdokonalili angličtinu. V srpnu se pak někteří z nich vypraví na týdenní přímořský pobyt do Ulcinje v Černé Hoře. Právě tady má škola z Čačaku své rekreační středisko.

„Stejný model jsme aplikovali už v minulém roce. Osvědčilo se nám to. Chceme v této spolupráci s partnerskými městy nadále pokračovat. Vždyť z ní profitují zejména děti,“ sdělila Yvona Wojaczková, místostarostka Valašského Meziříčí.

Srbský Čačak není jediným městem, které na Valašsko posílá své děti a kam naopak jezdí děti z Valašského Meziříčí. Například v lednu na Bílé lyžovaly děti z chorvatské Končenice.
Vlastimil Langer
Ilustrační foto: www.valasskemezirici.cz