Socha lékařky s dítětem dostala znovu tvář

07.11.2017 19:33

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Koncem října bylo dokončeno Restaurování uměleckého díla u zdravotního střediska Pod Svahy. „Jedná se o sochu lékařky s dítětem z roku 1976, jejíž autorkou je Otilie Demelová – Šuterová. Obnovu sochy zajistilo město Uherské Hradiště nákladem 56 tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.
Dílo z ostřené kameniny bylo pokryto biologickým depozitem, v obličejové části obou postav poškozeno vandalismem a také se zde projevily praskliny způsobené rozdílnou roztažností dvou použitých hmot, neboť vnitřní prostor kameninové sochy je vyplněn betonem.
„Práce na restaurování se ujal pedagog Střední umělecko průmyslové školy v Uherském Hradišti Vilém Čech. Provedl nezbytné očištění dílka a ke spolupráci vyzval i autorku, která na sádrových odlitcích doplnila chybějící obličejové partie. Restaurátor poté vytvořil výdusek z umělé kameniny, který osadil na patřičná místa a opravil praskliny, tmely i betonový základ,“ vysvětlila Libuše Hradilová z Útvaru městského architekta Uherské Hradiště.
Vlastimil Langer
Foto: www.mesto-uh.cz