Smuteční síň na luhačovickém hřbitově bude mít nový vstup

12.06.2019 12:05

LUHAČOVICE - Výměnu celé prosklené stěny se vstupem do smuteční síně na Městském hřbitově v Luhačovicích v těchto dnech provádí odborná firma. Místo posledního rozloučení se zemřelými tak bude po rekonstrukci jednak důstojnější, ale hlavním důvodem byla bezpečnost. „Staré dřevěné rámy skleněných výplní byly po více než 50 letech, co síň stojí, už trouchnivé. Hrozilo proto vypadnutí skel, zejména při údržbě objektu,“ vysvětlil Josef Pučalík, ředitel Technických služeb Luhačovice, které hřbitov spravují.
Prosklená plocha, která se mění, je poměrně rozsáhlá. „Jde o cca 35 metrů čtverečních skleněných výplní. Nové rámy se usazují hliníkové. Vstupní prosklená stěna má čtyři různé prvky, vyžadující různé rozměry skel. K tomu ještě dvoukřídlé dveře se skleněnou výplní, které se samozřejmě taky kompletně mění,“ popsal Pučalík.
Nové rámy barvou i velikostí kopírují ty původní. „Mění se tedy jen materiál, jinak bude dodržena původní architektura stavby,“ vysvětlil ředitel TS. Kromě toho, že vstup bude mít po výměně neopotřebovaný vzhled a bude odpovídat bezpečnostním požadavkům, díky opravě se ušetří i na energiích.
„Smuteční síň se v chladných měsících sice spíše jen temperuje, ale i tak nějakou úsporu očekáváme, protože původní rámy už pořádně netěsnily,“dodal Pučalík.
Cena rekonstrukce je bez DPH cca 322 tisíc Kč a Technické služby, které jsou příspěvkovou organizací města, ji hradí ze svého rozpočtu jako jednu z plánovaných investic na tento rok.
Vlastimil Langer
Foto:wwww.luhacovice.cz