Služby krajské knihovny jsou dostupné i z domova

21.03.2020 17:16

ZLÍN - Na základě vyhlášení nouzového stavu na celém území České republiky je od pátku 13. března Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve všech provozech do odvolání uzavřena. Všechny plánované akce se ruší.

„Po dobu uzavření knihovny nebude v provozu ani informační pracoviště ve vstupní hale Ústřední knihovny a automat na vracení knih. Od pátku 13. března nebudeme generovat upomínky, čtenáři tedy nemusí mít obavy z žádných sankčních poplatků. Nevyzvednuté rezervace si bude možné v případě zájmu vyzvednout po opětovném otevření,“ upřesnila Dagmar Marušáková.

I z domova však mohou čtenáři využít řadu služeb, které jsou dostupné online:

„Také neregistrovaní čtenáři mohou využít přístup do digitální knihovny Kramerius, která nabízí volně dostupných bezmála 150 naskenovaných knih a přes 20 titulů starších regionálních novin a časopisů, jako například baťovské Sdělení (později Zlín) a další. K prohlížení těchto dokumentů lze využít také mobilní aplikaci Kramerius,“ řekla mluvčí knihovny Gabriela Winklerová.

Registrovaní čtenáři od 15 let si zdarma mohou online půjčovat eKnihy. V nabídce je momentálně přes osm a půl tisíce titulů, včetně bestsellerů a dlouho rezervovaných nejžádanějších knih, jako jsou např. Vrány či Chirurg Petry Dvořákové, Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury, knihy Aleny Mornštajnové, či Stojednaletý stařík Jonase Jonassona.

„V reakci na současnou situaci jsme navýšili maximální počet současně vypůjčených eKnih jedním uživatelem ze dvou na čtyři. Nabídka je aktualizována a doplňována na denní bázi, přičemž stejnou eKnihu si může vypůjčit  neomezené množství uživatelů současně. U novinek jsou eKnihy k dispozici ještě dříve než jejich tištěné varianty,“ uvedl ředitel knihovny Jan Kaňka.
Přehled eKnih je dostupný v katalogu knihovny, přes který je možné výpůjčku provést. EVýpůjčkylze číst na mobilních zařízeních s operačními systémy Android nebo iOS.

Registrovaní uživatelé dále mohou využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu některé elektronické zdroje, jako je například hudební databáze Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD.  Kromě klasické hudby obsahuje také jazz, folk, world music, filmovou hudbu ad. Databáze nabízí rovněž průvodní texty a řadu dalších doplňkových informací jako stručný přehled dějin hudby s doporučenými nahrávkami, anglický slovník hudební terminologie, ukázky správné výslovnosti jmen skladatelů apod.
Čtenáři denního tisku si jistě oblíbí databázi PressReader, kde najdou tisíce aktuálních novin a časopisů z celého světa přesně v té podobě a úplnosti, v jaké vycházejí na papíře. Z českých titulů je k dispozici např. deník DNES, Lidové noviny či Hospodářské noviny, z časopisů pak třeba Respekt nebo Ekonom. Z renomovaných zahraničních novin lze zmínit TheGuardian, The Washington Post, Le Figaro a mnoho dalších.

Studenti a odborná veřejnost uvítají multioborovou akademickou databázi EBSCOhost, která zpřístupňuje tisíce kvalitních odborných časopisů, knih, příruček, zpráv a dalších dokumentů v plných textech a mnoho dalších v abstraktech včetně kolekce vybraných e-knih. Pro studenty databáze představuje ideální pomůcku při zpracování domácích úkolů a projektů a možnost jak si zlepšit schopnosti samostatného studia a vyhledávání. Pro přístup k databázi lze opět použít také mobilní aplikaci.

Až do srpna má knihovna k dispozici zkušební přístup do filmové databáze AVA EU, která nabízí nejlepší evropské festivalové filmy, které jsou velmi zřídka dostupné jinde než ve festivalovém prostředí. Obsaženy jsou filmy dokumentární, hrané i animované, krátké i dlouhometrážní.
Podrobné informace ke všem službám dostupným online jsou k dispozici na adrese kfbz.cz/online.

„Přestože je knihovna uzavřena, knihovnice a knihovníci nezahálí. Věnujeme se čištění a balení knih, opravám jejich značení a zpracování novinek. Pokračujeme v přípravě programů pro školy i veřejnost, doplňování regionální databáze nebo v přípravě materiálů k oslavám výročí města Zlína,“ dodala k aktuální situaci v knihovně Dagmar Marušáková.

Aktuální informace o provozu knihovny mohou čtenáři a návštěvníci sledovat na webu kfbz.cz. K dispozici je také chat a telefonní linka na čísle 573 032 400.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto:
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, p. o.