Slovácké divadlo uvede zapomenutou komedii Falešné našeptávání

09.11.2017 08:50

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Falešné našeptávání - to je název komedie Pierra de Marivauxe, kterou v sobotu 11.listopadu v poslední premiéře letošího roku představí Slovácké divadlo. „Novinku o nástrahách lásky i milostného vzplanutí se souborem nastudoval režisér Radovan Lipus. Hra byla v České republice uvedena zatím pouze jednou, a uherskohradišťští herci ji nyní přináší v novém překladu Daniely Jobertové,” sdělil tiskový mluvčí divadla Josef Kubáník.
„Slovácké divadlo je místo, kde mi hluboko kotví srdce. Byl jsem tady třikrát šťastný a jsem rád, že jsem se nyní poprvé s herci potkal na velmi klasickém textu,“ prohlásil režisér Lipus. „Marivaux je autor, který mě bytostně zajímá. Text vypadá lehce, ale jen na první pohled. Pod povrchem je krutý a surový. Zobrazuje anatomii lidské duše a krutou manipulaci s city druhého. Láska je Marivauxovo velké téma a ve Falešném našeptávání vidíme manipulaci v přímém přenosu, kterou se autor baví,“ řekl Radovan Lipus.
Pro dramaturgyni inscenace Ivu Šulajovou má v Marivauxových komediích podstatnou roli slovo. “Slovem se jedná, slovem se tvoří veškerá zápletka (a chceme-li intrika), slovo je používáno jako zbraň, slovosled signalizuje konstrukt, kalkul. Slova zde tedy mají obrovskou moc! Ona to jsou, kdo totálně změní rozložení sil. A co na povrch vypadá lehce, skrývá často netušenou hloubku.”
Jednu z hlavních rolí, Aramintu, ztvární Tereza Novotná, která prozradila, jak nová inscenace vznikala. „Zkoušení probíhalo, no, celkem nesnadno. To, co se, doufám, bude zdát být lehké a ‘jako že nic’, je zaplaceno hodinami drilu a odříkání,“ sdělila herečka. Kromě ní se v novince představí Zdeněk Trčálek, Martin Vrtáček, Irena Vacková, David Vacke, Tomáš Šulaj, Tereza Hrabalová a Jiří Hejcman. Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Eva Kotková. Hudbu složil Pavel Helebrand. Sobotní premiéra Falešného našeptávání začíná ve Slováckém divadle v 19.00 hodin.

Vlastimil Langer

Tomáš Šulaj, Tereza Novotná. Foto: Marek Malůšek