Slovácké divadlo uvádí světovou premiéru Přes ploty

02.01.2018 10:41

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Slovácké divadlo uvede už tuto sobotu unikátní novinku. Jde o jevištní adaptaci knihy Fedora Gála a anonyma Matěje Přes ploty. Hru se souborem nastudoval režisér a spoluautor dramatizace Michal Skočovský.
O čem inscenace pojednává? Mladý národní socialista, anonym Matěj, oslovil mailem Fedora Gála s otázkou, za jaké hodnoty by byl ochoten evropský liberál položit svůj život. Slovenský sociolog, dokumentarista a publicista odpověděl a následovalo několikaleté dopisování, které trvá dodnes. Protagonisté se urputně a s velkým zaujetím přou o odpovědi na otázky, jež považují za klíčové pro naše společenství.
„Hned když jsem knihu přečetl poprvé, získal jsem pocit, že by její téma mělo zaznít i v divadle. Na druhé přečtení jsem zjistil, že existuje mnoho paralel mého a Matějova života, které nějakým způsobem rezonují,“ uvedl režisér.
Podle Michala Skočovského se hra, která je založená na rozhovoru dvou rozdílných lidí, nejvíce blíží kategorii takzvaného dokumentárního dramatu. „U nás možná tento žánr zatím není tak rozšířený, ale jinde v Evropě s tímto formátem často režiséři pracují. Základem je autenticita materiálu. Přestože se jedná o jevištní adaptaci knihy, konverzace je velmi emocionálně zabarvená. Při práci jsme vycházeli nejenom z těchto emocí, ale i z vlastních pocitů, postřehů a informací, které jsme z textu dokázali vytáhnout a které nás jako tvůrce oslovují,“ doplnil Skočovský.
Ačkoliv inscenace se před diváky poprvé představí až v sobotu, je už teď mnohými označována za kontroverzní. Dramaturgyně Markéta Špetíková ale oponuje: „Nerada o nějakém textu říkám, že je kontroverzní, kontroverznost neberu jako kvalitu sama o sobě, kontroverzi může vyvolat i sebehloupější výrok. Ale vezmeme-li tu otázku tak, jestli nás Přes ploty staví před nelehké volby, tak to jistě ano. Ještě před rokem bych si třeba řekla, že s neonacisty se přece nemluví. Fedor Gál s jedním hovoří, a to i přesto, že se Matěj v něčem ztotožňuje s nacisty, kteří zabili Fedorova otce.“
Novinku Přes ploty Slovácké divadlo uvede v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová a hudbu složil Ondřej Švandrlík, v inscenaci se představí devět uherskohradišťských herců v čele s Pavlem Hromádkou v roli Fedora Gála. Matějem pak bude kdokoliv další. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková. Světová premiéra proběhne 6. ledna 2018.

Josef Kubáník, tiskový mluvčí SD

Foto: Marek Malůšek