Škola pozvala veřejnost na Vědecký festival

08.12.2017 09:13

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Žárovku z tuhy, zapalování rukou pomocí propan-butanu nebo třaskavý štěk plechovky mohli spatřit a často i na vlastní kůži pocítit návštěvníci druhého ročníku Vědeckého festivalu, který ve středu 6. listopadu uspořádala Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy ve Valašském Meziříčí.
Kromě poutavých fyzikálních a chemických pokusů v podání pracovníků Světa vědy a techniky z Dolní oblasti Vítkovic škola pozvala širokou veřejnost k prohlídce svých učeben a dílen. Žáci strojírenských, elektrotechnických, chemických a potravinářských oborů v nich předvedli své dovednosti.
„Interaktivní, hravou a zábavnou formou chceme žákům závěrečných ročníků základních škol i laické veřejnosti poodhalit tajemství vědy a techniky. Zároveň jim můžeme naši školu představit pro případ, že by měli zájem tady studovat,“ objasnil smysl Vědeckého festivalu ředitel školy Petr Pavlůsek.
Festival navštívilo v rámci výuky okolo 500 školáků z celého Vsetínska, ale též z Novojičínska a Přerovska. Mnozí další přišli soukromě s rodiči nebo kamarády. „Zaujaly mě strojní obory, zvláště frézy, a chemické pokusy. Je dobře, že si všechno můžeme prohlédnout,“ pochvaloval si Jakub Křenek ze Základní školy v Lešné. Osmačka Karolína Hajdíková ocenila celý program. Zvláštní pozornost věnovala všemu, co souviselo s chemií. „Chtěla bych ji studovat, ale nevím, jestli mi to půjde,“ přiznala žákyně Základní školy v Hovězí.
Představily se také firmy, s nimiž pořádající škola spolupracuje při přípravě a budoucím uplatnění svých žáků. „Na středních školách často nebýváme, zaměřujeme se spíše na vysokoškoláky. Ale vzhledem k tomu, že na trhu práce je stále složitější nalézt odborně zdatné pracovníky, přivítali jsme i tuto možnost,“ uvedl Alois Chumchal z rožnovské elektrotechnické firmy ON Semiconductor.

Text a foto: Josef Beneš, Valašské Meziříčí