Sérii pořadů věnovaných Izraeli zahájí výstava Anne Franková

16.02.2017 08:45

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Třináctý ročník programů věnovaných Izraeli pod názvem Chaverut - Přátelství připravuje město Valašské Meziříčí ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Seriál výstav, přednášek a besed začíná 19. února. Potrvá do 19. března. Všechny akce jsou veřejnosti přístupny zdarma.
„Chaverut zahájí v neděli 19. února v 15:30 hodin vernisáží výstavy Anne Franková - Odkaz pro současnost. Výstava pořádaná ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, oddělením pro vzdělávání a kulturu, představuje příběh Anny Frankové a její rodiny zasazený do kontextu světových událostí a historie holocaustu s přesahem do současných témat. V rámci vernisáže proběhne komentovaná prohlídka s ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem a hudební vystoupení ZUŠ Alfréda Radoka. Výstava potrvá do 19. března. Téhož dne se od 16 hodin v M-klubu uskuteční přednáška Leo Pavláta na téma Antisemitismus a stát Izrael,“ sdělila k programu mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.
Od 20. února poběží v prostorách kavárny kulturního zařízení výstava Židovští uprchlíci z arabských zemí. Panelová výstava přibližuje  historické osudy izraelského národa a formování státu Izrael a integraci arabských Židů a koná se pod patronací Mezinárodního  křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. Výstava potrvá do 12. března.
V úterý 28. února od 17 hodin se ve freskovém sále v 1. patře Muzejního a galerijního centra uskuteční přednáška Pavla Hoška na téma Význam příběhu v židovské tradici. Přednáška je pořádána ve spolupráci s místní pobočkou České křesťanské akademie.
Pátého března v 15:30 hodin proběhne v divadelní kavárně zámku Žerotínů komentovaná prohlídka výstavy Židovští uprchlíci z arabských zemí se zástupcem vedoucího diplomatické mise velvyslanectví státu Izrael v ČR Eranem Šmuelem Juvanem.
Další beseda proběhne také 5. března ve velkém sále zámku Žerotínů. Od 16 hodin bude hostem zástupce diplomatické mise velvyslanectví státu Izrael v ČR Eran Šmuel Juvan a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Bartošek. Téma besedy je Aktuální situace na Blízkém východě. Vystoupí Tereza Válková s klavírním doprovodem ZUŠ Alfréda Radoka.
„Druhou březnovou neděli 12. března v 19:30 hodin se na Malé scéně za oponou zámku Žerotínů představí plzeňská klezmerová skupina Mi Martef. O týden později v neděli 19. března od 16 hodin proběhne v M-klubu beseda na téma Víra a terorismus. Besedovat bude rabín židovské kongregace Bnej Israel, důstojník Izraelských obranných sil (IDF) a instruktor bojového umění Krav maga David Bohbot,“ zakončila výčet akcí Renata Votrubová.
Vlastimil Langer