Senioři ve Valašském Meziříčí dostali nízkobariérové byty

04.08.2020 12:27

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Čtveřice bytových jednotek v penzionu pro seniory v ulici J. K. Tyla prošla částečnou rekonstrukcí. „Cílem radnice bylo vytvořit zde za 633 tisíc Kč bez DPH vhodné bydlení pro osoby se sníženou pohyblivostí,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčskié radnice Jakub Mikuš.

„Evidujeme stále více žádostí o přidělení městského nájemního bytu od seniorů se zhoršenou pohyblivostí nebo na invalidním vozíku. Bohužel však nemáme k dispozici dostatek bezbariérových či nízkobariérových bytů,“ popsala problematiku místostarostka Zdislava Odstrčilová.
„Proto jsme se rozhodli v pilotní fázi upravit čtyři byty v penzionu na ulici J. K. Tyla pro tento režim bydlení. Primárně se jednalo o rekonstrukci sociálních zařízení s náklady 633 tisíc korun bez DPH tak, aby vyhovovala standardům kladeným na nízkobariérové bydlení,“ vysvětlila místostarostka.

I když se radnice rozhodla nezasahovat do dispozičního řešení bytů, podařilo se jí vybudovat vhodné bydlení pro zmíněnou cílovou skupinu osob. Stávající oddělené toalety a koupelny nechala propojit a do nově vzniklého prostoru umístit sprchový kout se sedátkem, toaletní mísou i umyvadlem odpovídajícím potřebám osob se sníženou pohyblivostí. Také vstupní dveře jsou nově širší a posuvné pro snadnější přístup do koupelny.

„Městský penzion v ulici J. K. Tyla nabízí 97 bytů nejčastěji velikosti 1+1 tzv. zvláštního určení, tedy pro seniory a osoby s druhým či třetím stupněm invalidity. Ty nízkobariérové budou nyní přiděleny žadatelům dle platného pořadníku a na základě doporučení Bytové komise,“ upřesnil tiskový mluvčí.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Měú Valašské Meziříčí