Seďárnu pro muže v Kroměříži nově zajišťuje společnost ADRA

10.02.2019 08:21

KROMĚŘÍŽ - Seďárnu pro muže v Kroměříži nově zajišťuje obecně prospěšná společnost ADRA, a to na adrese Riegrovo náměstí 152. Zastupitelé pro tyto účely schválili přidělení dotace 20 tisíc korun, která poslouží na pokrytí nákladů za únor a březen.
 „Muži bez domova se tak mají kam uchýlit poté, co bez varování ukončila provoz seďárny společnost Astras. Jsme rádi, že ADRA vyšla městu vstříc a že seďárnu bude provozovat,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Seďárna je otevřena denně od 19:00 do 7:00. Slouží mužům bez domova, kteří nemají peníze nebo nesplní podmínky pro přijetí do zařízení sociálních služeb, nebo tato zařízení nemohou využít z kapacitních důvodů. „Pomáháme tak lidem bez domova v zimních měsících, kdy je předpoklad, že teplota přes noc klesne pod bod mrazu a neposkytnutí okamžité pomoci by ohrozilo jejich život nebo zdraví,“ popsal vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Muži, kteří chtějí seďárnu využít, musí splňovat podmínky využití služby. Přijít mohou nejpozději v 21:00, nesmí trpět nakažlivou infekční chorobou a v dechu jim nesmí být naměřeno více než jedno promile alkoholu. „V seďárně se dále například nesmí chovat agresivně či hlučně, nesmí ohrožovat bezpečnost a zdraví provozních pracovníků ani ostatních uživatelů a nesmí zde kouřit, konzumovat alkohol a požívat jiné omamné látky,“ dodal Klabal.

Seďárnu od 1. ledna zajišťovala společnost Astras. Město požádala o dotaci 60.000 korun na provoz seďárny za celý rok 2019. Radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 30.000 korun na zajištění seďárny od ledna do konce března. Astras ale nepočkal na rozhodnutí zastupitelstva a seďárnu poslední lednový den uzavřel. „Jednání představitelů Astras bylo nepochopitelně ukvapené. Místo, aby komunikovali s námi a počkali na rozhodnutí zastupitelů, zavolali si televizi a seďárnu zrušili,“ řekl Peštuka.

Město podle něj nemělo zájem o provoz seďárny přes celý rok. „Byli bychom raritou. Vyšli jsme společnosti Astras vstříc, a přestože žádala na měsíc provozu 5000 korun, navrhovali jsme zastupitelům dotaci na leden až březen ve výši 10.000 korun měsíčně,“ doplnil Peštuka. Astras obhajuje celoroční provoz seďárny například tím, že bezdomovci potřebují celý rok sprchu.

„Směšují dohromady dvě služby. Hygienické zázemí či jednoduchý potravinový servis pro lidi bez domova má poskytovat nízkoprahové denní centrum, což je podle zákona sociální služba, kterou má Astras poskytovat bez ohledu na zrušení seďárny. A když Astras zmiňuje, že se bezdomovci potřebují důstojně vyspat v posteli, tak tuto službu zajišťovala noclehárna, tu však Astras zrušil k 1. lednu letošního roku,“ dodal Klabal.

„Radnice přitom Astras dlouhodobě podporuje. Sídlí v městských prostorách, loni společnosti radní snížili nájemné z 250 tisíc korun ročně na 125 tisíc korun. Město navíc investovalo do opravy budovy, ve které je Astras v nájmu, téměř milion korun a další opravy chystá,“ vysvětlil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Společnost dostala loni od města dotaci 143 tisíc korun a letos obdrží 145 tisíc. Astras přesto dotační systém města kritizuje, neboť po jeho změně dostává od roku 2018 méně peněz. „Chceme podporovat organizace, které se starají o klienty z Kroměříže. Astras má řadu klientů z jiných měst a obcí, měl by proto žádat o dotace i v těchto městech a obcích, jak to běžně dělají ostatní poskytovatelé sociálních služeb,“ uzavřel Peštuka.
Vlastimil Langer
Foto: www.mesto-kromeriz.cz