Sametová revoluce v Uherském Hradišti

10.11.2019 11:39

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ve spolupráci s městem připravuje výstavu Sametová revoluce v Uherském Hradišti, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu 2019 ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea ve Smetanových sadech. Je určena nejen těm, kteří listopadové a prosincové události roku 1989 sami prožili, ale především těm, kteří je mohou znát pouze z vyprávění svých rodičů a prarodičů.

Tzv. sametová revoluce patří bezesporu k vrcholným okamžikům v československých dějinách 20. století. Byla součástí širšího demokratizačního hnutí v zemích východního bloku, které vedlo k pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě a k rozpadu Sovětského svazu. Výročí třiceti let od těchto dramatických událostí je možností připomenout si tuto dobu politické a společenské turbulence, hektické práce i zjitřených emocí.

Výstava prostřednictvím časové osy nejprve připomene první protirežimní vystoupení v roce 1988 (svíčkovou demonstraci v Bratislavě nebo vůbec první povolenou demonstraci na Škroupově náměstí v Praze) a postupně všechny významné události roku 1989 až po zvolení Václava Havla prezidentem Československé republiky 29. prosince.

Jak probíhala sametová revoluce v Uherském Hradišti, na to budou ve videozáznamech vzpomínat pamětníci a tehdejší protagonisté listopadových a prosincových událostí – například mluvčí uherskohradišťského Občanského fóra Igor Stránský a Jan Gogola, programový šéf klubu UHáčko ve Starém Městě Michal Stránský, a také Ladislav Šupka, první polistopadový starosta Uherského Hradiště. Jejich vzpomínky doplní fotografie Jakuba Jekla a Ladislava Chvalkovského. Jejich snímky jsou nejen jedinečným dokumentem dění, ale i tehdejší atmosféry radosti a naděje, která vyzařuje z obličejů lidí demonstrujících za svobodu. Epilog výstavy bude věnován prvním svobodným polistopadovým volbám, což byl jeden ze dvou hlavních požadavků demonstrantů.

Rudolf  Maňas

Foto: Archiv Slováckého muzea/LadislavChvalkovský