S filharmoniky budou hrát děti ze zušek, zazpívá i devadesátičlenný sbor

16.03.2019 10:28

ZLÍNSKÝ KRAJ - Unikátní orchestr s věkovým průměrem kolem dvaceti let vytvoří 27 zlínských filharmoniků a šedesát vybraných žáků veřejných ZUŠ Zlínského kraje v rámci projektu Malí velcí filharmonici.
Velikost projektu podtrhne devadesátičlenný sbor tvořený žáky ZUŠ a kroměřížské konzervatoře. Orchestr čekají čtyři koncerty - ve Zlíně, Uherském Hradišti, Holešově a Kroměříži. „Na dirigentském stupínku bude jeden z nejvýraznějších českých dirigentů současnosti Tomáš Netopil, hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v německém Essenu a hlavní hostující dirigent České filharmonie. Střídat ho bude dirigent a klavírista Jiří Kadavý.

Projekt pořádá spolek Zuška?Zuška! podruhé, partnerem je Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Pro nás to je historicky nejrozsáhlejší společná akce. Z 23 veřejných ZUŠ v kraji se zapojilo šestnáct,“ uvedla předsedkyně pořádajícího spolku Martina Hniličková.

Program koncertů nabídne Nováka, Vejvanovského, Vivaldiho, Haydna a vrcholem bude výběr z Orffovy Carminy Burany.

„Mezi sólisty je například dvanáctiletý Honzík Schulmeister, klavírista, který je mimořádným talentem a vítězem řady soutěží. Na pódiu ho vystřídají další talentovaní sólisté - trumpetista Matyáš Ondůšek, violoncellistka Klára Janíčková a zpěvačka Zuzana Hradilová,“ upřesnila ředitelka ZUŠ v Kroměříži a předsedkyně AZUŠ pro ZK Ivona Křivánková. Program zpestří také hostování operních pěvců Romana a Tadeáše Hozy. Sbor povede Lenka Polášková.

„Blízké a intenzivní setkání s praxí je mimořádný vklad do života žáka - to je jeden z cílů projektu. Další je pak poskytnout kvalitní a nevšední zážitek veřejnosti a maximálně jí přiblížit klasickou hudbu touto atraktivní formou,“ dodala manažerka projektu Jana Kubáčová.

„Malí velcí filharmonici jsou opravdu ojedinělý projekt, předchozí ročník měl velkou odezvu nejen u odborné veřejnosti. I při rozhovorech s hráči našeho orchestru jsem cítil jejich pozitivní ovlivnění společným vystupováním,“ potvrdil ředitel zlínské filharmonie Josef Němý.

Příprava projektu trvá rok a půl, žáci pod vedením pedagogů na školách cvičí repertoár od podzimu. Poprvé se mladí hudebníci setkají se svými profesionálními kolegy 23. března v Kroměříži.

Kromě čtyř společných setkání na zkouškách čeká orchestr turné po Zlínském kraji. Prvním koncertem ho zahájí ve Zlíně 5. května, o dva dny později následuje Uherské Hradiště, 18. května  orchestr vystoupí v rámci festivalu MUSICA Holešov a velkolepý závěr s mezioborovou prezentací ZUŠ v rámci víkendu otevřených zahrad v Kroměříži se uskuteční 8. června.

Z celého projektu vzniká časosběrný dokument, který představí cestu na pódia i krušné chvilky v zákulisí. Premiéru bude mít ve Zlíně na podzim.

Celý projekt se může uskutečnit díky podpoře Zlínského kraje, města Zlína, Uherské Hradiště a Kroměříž.
Foto: Pořadatelé