Rybáři zřídili transparentní účet na pomoc Bečvě

22.10.2020 10:57

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Únik jedovatého kyanidu a smrt desítek tun ryb v Bečvě je velkou ranou pro celý region. „I když policie po pachateli stále pátrá, rybáři už začali řeku znovu zarybňovat. O pomoc žádají také veřejnost, která může přispět pomocí transparentního účtu 35036038/5500, kde je aktuálně přes 350 tisíc korun,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
Z následků tragické události, k níž došlo v neděli 20. září, se bude Bečva vzpamatovávat mnoho let. „Pro náš územní svaz je to také ztráta citová, neboť při péči o toky využíváme lidských zdrojů bez nároku na finanční ohodnocení. Mnohdy při plnění zákonných povinností produkujeme rybí násady vlastními silami,“ uvádějí mimo jiné na svazovém webu Pavel Kocián a Rostislav Trybuček, předseda a jednatel Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Českého rybářského svazu.
Celkové škody odhadují rybáři na několik desítek milionů. Jen za likvidaci uhynulých ryb v kafilerii už zaplatili 700 tisíc a s dalšími zhruba 10 miliony korun počítají pro opětovné zarybnění Bečvy. Proto zřídili transparentní účet číslo 35036038/5500 u Raiffaisenbank, na který mohou přispívat jednotlivci a firmy.
„Radní v uplynulém týdnu doporučili zastupitelům uvolnit z rozpočtu na opětovné zarybnění Bečvy částku 100 tisíc korun. Věřím, že tento záměr zastupitelé ve čtvrtek 22. října během mimořádného jednání podpoří,“ řekl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.
„Snahou nás všech je vrátit do Bečvy co nejrychleji život. Rybáře čeká spousta práce a potřebují pomoc. Proto doufám, že přispějí nejen fyzické osoby, ale také firmy. Všem, kteří už tak učinili a dosud poslali přes 350 tisíc korun, patří velký dík,“ dodal starosta.

Vlastimil Langer

Zdroj: Měú Valašské Meziříčí
Ilustrační foto: Archiv KNZ