Rožnovská radnice pomohla realizovat návrhy vzešlé ze školních fór

01.08.2018 10:41

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Před letními prázdninami pomohla rožnovská radnice uskutečnit některé návrhy, které vzešly ze školních fór v ZŠ Videčská a ZŠ Pod Skalkou v dubnu letošního roku. V ZŠ Videčská tak vznikly mimo jiné relaxační kouty. ZŠ Pod Skalkou vyčleněné prostředky použila do větší investice školy.

V dubnu letošního roku proběhly v ZŠ Videčská a ZŠ Pod Skalkou první Školní fóra dle metodiky asociace Národní sítě Zdravých měst ČR, jejíž členem je také město Rožnov pod Radhoštěm. „Cílem je učit mladé Rožnováky zajímat se o město a svět kolem sebe, učit je diskutovat o problémech a návrzích na zlepšení,“ vysvětlil místostarosta Rožnova Jan Kučera. Fórum se skládalo ze dvou částí. „Žáci vytvořili různorodé skupinky, skládající se ze studentů 5. až 9. tříd, ve kterých společně debatovali nad tím, co se jim na škole líbí, v čem jim přijde zajímavá a poté vytvořili obdobný seznam věcí, které jim ve škole chybí. Napsali, co by chtěli například opravit, zrenovovat nebo nově zakoupit,“ doplnila Hana Ondruchová z MěÚ Rožnov s tím, že mezi návrhy se objevily například požadavky na opravu židlí, lavic, šaten tělesné výchovy nebo záchodků.
„V druhém bloku školního fóra bylo hlavním tématem město. Následně proběhlo hlasování, přičemž každý účastník fóra měl dva hlasy, které mohl věnovat těm návrhům, které mu připadaly nejdůležitější. Dva nejvíce zastoupené návrhy z každé skupiny se pak napsaly na společný papír a znovu se hlasovalo. Žáci vymysleli nejrůznější nápady, jak naše město vylepšit. Následovalo dotazníkové šetření napříč školou, kdy měli i všichni ostatní žáci možnost vyjádřit se ke zvoleným prioritám. Ty nejdůležitější návrhy a nápady převzalo vedení jednotlivých škol, které s nimi bude dále pracovat. Součástí projektu byla rovněž debata týkající se jednotlivých témat se zástupci města,“ uvedla Ondruchová.

„Co je nejdůležitější, na konci školního roku jsme, jako zřizovatel, vyčlenili a škole poskytli finanční prostředky k realizaci prvního z podnětů. Proč? Aby žáci skutečně uviděli, že má smysl o věcech mluvit a navrhovat řešení. Žáci základní školy Videčská si ve fóru navrhli zřízení relaxačních koutků na jednotlivých patrech školy – byly zde umístěny moderní sedací soupravy a stolní hry,“ popsal realizaci úspěšného projektu místostarosta Kučera.
ZŠ Pod Skalkou pak určené peníze přidala k vlastním financím připraveným pro větší investiční akci. „Samozřejmě budeme pokračovat nejen v organizaci dalších školních fór, ale také v realizaci nejzajímavějších návrhů. Žáci určitě budou mít zpětnou vazbu, co se za rok s jejich podněty stalo a zda a jak byly řešeny,“ uzavřel Jan Kučera.

Vlastimil Langer

Ilustrační foto: Archiv KNZ