Rozhlasový pietní akt uctí oběti z Ploštiny či Vařákových pasek

18.04.2020 14:59

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašské Klobouky se v neděli 19. dubna připojí k druhému ročníku unikátního pietního aktu, který má uctít památku padlých na konci druhé světové války. V

„Ve 13 hodin v městském rozhlase zazní autentický záznam tlukotu srdcí, který patří pamětníkům událostí na vypálené Ploštině, v Prlově, na Vařákových pasekách a v Juříčkově mlýně. Pietní nahrávka ve stejný okamžik propojí obce po celém Valašsku, a tak lidé mohou i navzdory současným mimořádným opatřením vzpomenout na pohnuté osudy obětí nacistické zvůle,“ sdělila tisková mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

„Letos uplyne 75 let od konce druhé světové války a také od tragédií ve vypálených valašských osadách. Tradiční pietní akt u památníku na Ploštině se kvůli omezením uskutečnit nemůže, a tak je jistě příhodné podpořit tuto rozhlasovou formu, která je dílem Berdanett Királyové a Martina Ciznera z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V neděli se tedy spolu s lidmi v dalších obcích zaposlouchejme do tříminutového záznamu tlukotu lidských srdcí a s pokorou uctěme památku obětí z vypálených osad minutou ticha,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.
 „K památníkům na Ploštině a na Vařákových pasekách alespoň v pátek položím za naše město a jeho občany kytici, abychom takto symbolicky vyjádřili naše spojení v myšlenkách,“ poznamenala starostka.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Valašské Klobouky