ROBE Valmez Cup ovládla Sparta, na penalty porazila Vítkovice

29.04.2019 14:34

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Již popáté vyslaly kluby z téměř celé Evropy své mladé hráče do Valašského Meziříčí, aby tu v rámci prestižního turnaje bojovali o ROBE Valmez Cup. „Dvoudenní sportovní klání probíhalo ve dnech 27. – 28. dubna a zúčastnilo se ho 28 týmů. Z vítězství se po tuhém finálovém boji radovali hráči AC Sparta Praha, ke kterým se štěstí přiklonilo až v penaltovém rozstřelu proti MFK Vítkovice. Zápas v normální hrací době skončil 0:0. Na třetím místě skončil celek 1. FC Slovácko,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Lukáš Martinek.

Česká republika, Slovensko, Polsko, Chorvatsko, Srbsko a Černá hora. Z těchto zemí se do Valašského Meziříčí vypravily týmy hráčů do 12 let. Nešlo přitom o žádné provinční kluby. Po místním stadionu běhali kluci v dresech Sparty Praha, Sigmy Olomouc, Zbrojovky Brno, Fastavu Zlín či Interu Bratislava. Není divu, že záštitu nad turnajem převzal Pavel Vrba, bývalý reprezentační trenér, který momentálně vede FC Viktorii Plzeň.

„Turnaj má velkou prestiž nejen u nás v České republice, ale také v sousedních zemích. V pořadníku jsme měli i několik náhradních družstev, které se chtěly zúčastnit. Vše děláme s láskou k fotbalu v malé skupince lidí. Podle odezvy ale mnohdy překonáváme věhlas i některých větších zahraničních turnajů, které jsou pojaty spíše komerčně,“ řekl Jaroslav Malíř, jeden z hlavních organizátorů. Kromě několika nadšenců se na organizaci podíleli zejména rodiče valašskomeziříčských fotbalistů.

Možnost poměřit síly s velkými týmy dostalo i několik regionálních zástupců. Nejlépe se vedlo Vsetínu, který obsadil 22. příčku. Zašová skončila na 26. místě a domácí tým ještě o stupínek hůře. „Naši kluci se na turnaj moc těšili, i když po sportovní stránce se nám příliš nedařilo. Měli jsme hodně smůly v koncovce. Přesto pro nás bylo velkým zážitkem zahrát si proti týmům, se kterými se v soutěži nemáme šanci potkat. Výsledek tak není to nejdůležitější. Hlavní je, že si ty dva dny hoši užili. Během nich odehráli deset opravdu kvalitních zápasů,“ zhodnotil působení valašskomeziříčských fotbalistů jejich trenér Zdeněk Furmánek.

Sportovní událost měla i charitativní rozměr. Každé ze zúčastněných družstev do Valašského Meziříčí přivezlo dres svého A-týmu. Dresy se pak dražily a výtěžek z aukce ve výši zhruba deseti tisíc korun byl pak předán spolku Člověk člověku, který pomáhá zdravotně postiženým dětem ve Valašském Meziříčí a blízkém okolí.

„Z celého turnaje mám velmi dobrý pocit. Pořadatelé odvedli skvělou práci. Podle ohlasů, které mám, se u nás všem líbilo zejména proto, že akce byla perfektně organizačně zvládnutá. Doufám, že kluci si od nás odváží mnoho zajímavých vzpomínek a za rok přijedou znovu,“ nechal se slyšet starosta města Robert Stržínek.

Vlastimil Langer

Foto: www.valasskemezirici.cz