Řidič při honičce s policií přejel v podchodu člověka, je obviněn s pokusu vraždy

17.04.2019 11:44

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Z pokusu vraždy obvinil krajský vyšetřovatel pětatřicetiletého řidiče osobního automobilu, který loni 4. července při pronásledování policisty vjel v Uherském Hradišti do úzkého podchodu pro pěší. Při tomto manévru vážně člověka, ohrozil ženu s malým dítětem a další chodce. Pak ještě najížděl na policisty, kteří mu chtěli v jeho zběsilé jízdě zabránit.

„Krajský vyšetřovatel obvinil řidiče ze zvlášť závažného zločinu vražda ve stádiu pokusu, ze zvlášť závažného zločinu těžké ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a navíc z přečinu výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. Teď mu hrozí trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest,“ informovala dnes krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Vloni 4. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne se snažila hlídka policistů zastavit a zkontrolovat v Uherském Hradišti řidiče osobního vozidla VW Polo. Řidič na zastavení nereagoval, naopak zvýšil rychlost a začal policistům ujíždět, místy jeho rychlost přesahovala až 100 km/h, a to i v místech, kde byla rychlost jízdy omezena na 30km/h.
„Policisté jej pronásledovali až do Husovy ulice k podchodu pod železniční tratí, který není určen pro vozidla a je poměrně úzký. Nebezpečný řidič do podchodu vjel i přesto, že musel vidět, že se tam pohybují lidé. Podchodem projel a pokračoval dál, jeho agresivní a vysoce riskantní jízda skončila až v obci Ostrožská Lhota, kde sjel z cesty do ovocného sadu. Tam pak agresivně najížděl proti policistům, kteří se ho snažili zadržet. Zadržet muže se policistům podařilo až po několika výstřelech a použití dalších donucovacích prostředků, včetně taseru,“ popsala dramatické chvíle policejní mluvčí.

Při projíždění podchodem, který má na šířku pouhé dva metry, řidič srazil a přejel čtyřiaosmdesátiletého muže s jízdním kolem. Muž zůstal po střetu ležet na zemi a díky duchapřítomnosti, kdy se instinktivně přitlačil na stěnu podchodu a zůstal na pravém boku, utrpěl „jen“ středně těžká poranění v podobě zlomenin, poranění hlavy a dalších částí těla. Lenka Javorková uvedla, že řidič jízdou v podchodu ohrozil další čtyři ženy, kterým se jen shodou náhod a šťastných okolností podařilo před sražením vozidlem utéct. Mezi nimi byla i sedmapadesátiletá paní s dvouletým dítětem, které naštěstí nesedělo v kočárku, a žena tak stihla na poslední chvíli uskočit s dítětem v náručí za zábradlí před podchodem. Kočárek řidič po bezohledném projetí „myší dírou“ zdemoloval. Podle znalců si řidič v podchodu počínal mimořádně agresivně a jeho jízdu označili za extrémně riskantní.  

Krajští kriminalisté pár dnů po incidentu muže obvinili ze zvlášť závažného zločinu těžké ublížení na zdraví a násilí proti úřední osobě, ovšem na základě výsledků z poměrně náročného a dlouhého vyšetřování, z výsledků odborných vyjádření a provedených znaleckých posudků vyšetřovatel právní kvalifikaci změnil na zvlášť závažný zločin vražda ve stádiu pokusu a zvlášť závažný zločin těžké ublížení na zdraví.
„V průběhu vyšetřování ještě krajský vyšetřovatel obvinění rozšířil na trestný čin výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu, protože při prohlídce vozidla VW Polo nalezli uvnitř kompletní varnu pervitinu,“ dodala policejní mluvčí.
Řidič byl v době řízení podle znaleckého posudku pod vlivem pervitinu. Hlídce ujížděl i z důvodu, že není, ani nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění. V rejstříku trestů má devět záznamů za majetkovou, násilnou trestnou činnost a trestnou činnost ve spojitosti s omamnými a psychotropními látkami.
Dne 4. prosince 2018 proběhl na místě činu vyšetřovací pokus podle § 104c trestního řádu, který měl objasnit některé skutečnosti, např. ověřit jaké měl obviněný při nájezdu do podchodu rozhledové podmínky, zda viděl osoby v podchodu a také pomocí figuríny upřesnit místo, kde obviněný poškozeného seniora přejel a zjistit, jaký by byl eventuálně následek v případě, kdyby se mu nepodařilo přitisknout na stěnu podchodu. Vyšetřovací pokus ukázal, že obviněný vjel do podchodu zcela vědomě v okamžiku, kdy se tam pohybovali chodci, které musel vidět. Dle znalce by mohl obviněný způsobit najetím vozidla na poškozeného, v případě že by se nepřitiskl aktivně k podchodu, vážnější zranění, která by ho bezprostředně ohrozila na životě.
Vlastimil Langer
Foto z rekonstrukce události: Policie ČR