Relaxační zahrada za knihovnou je místo, které si lidé určitě oblíbí

16.05.2020 08:48

HULÍN – Nevzhledná a dlouho nevyužívaná plocha bývalé školní zahrady se změnila v atraktivní místo, které láká k trávení volného času a pořádání mnoha aktivit. „Relaxační zahrada za knihovnou se budovala od roku 2019 a nyní čeká na slavnostní otevření. Přístupná veřejnosti je však už v těchto dnech,“ uvedl Zdeněk Dvořák z hulínské radnice.

„Pokud to situace a vládní nařízení dovolí, chtěli bychom oficiálně otevřít relaxační zahradu někdy v polovině června. Zaslouží si to, je to vydařený počin. Zájemci ji však mohou navštívit už nyní. Věřím, že toto místo má potenciál stát se jedním z nejoblíbenějších v našem městě. Bude sloužit jak knihovně a jejím čtenářům, tak obyvatelům této nejstarší části města,“ prohlásil Roman Hoza, starosta Hulína.

Relaxační zahrada nabízí prostor pro aktivní i pasivní odpočinek. Na ploše jsou instalované různé herní prvky i místa pro oddech třeba s knihou nebo časopisem. Trávník je vybaven automatickým zavlažovacím systémem. 

Nový prostor rozšiřuje aktivity pořádané knihovnou. Pro děti, které ji navštěvují, zde budou pořádány různé akce včetně těch čtenářských. „Pro tyto účely bude vhodný dřevěný přístřešek, ale i velké indiánské tepee, které sem snad již brzy nainstalujeme,“ sdělila Jana Kouřilová z Odboru rozvoje města a životního prostředí, která se projektem výstavby relaxační zahrady zabývala.

Prostředí je vhodné i pro aktivity sdružení rodičů na mateřské dovolené a jejich děti - MÁTA, které má v budově knihovny k dispozici zázemí a hrací místnost. Už nyní zahradu využívají studenti a pedagogové z nedaleké základní školy se zaměřením na angličtinu, ZŠ Active Learning, i řada občanů.

Relaxační zahrada za knihovnou je investicí města, vyšla na cca 1,5 milionu korun. „Náklady jsme uhradili z rozpočtu města, protože neexistoval žádný dotační titul, který bychom mohli pro tento účel využít. Jde však jednoznačně o smysluplné zvelebení a využití veřejného prostoru v této části města,“ nepochybuje Roman Hoza.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Hulín