Radnice nesouhlasí s odvoláním ředitelky kroměřížské nemocnice Lenky Mergenthalové

14.01.2019 17:19

KROMĚŘÍŽ - Vedení kroměřížské radnice nesouhlasí s chystaným odvoláním místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice a.s., Lenky Mergenthalové, která jedná jménem společnosti.
„Tato informace nás znepokojila. Jednalo by se se o špatné rozhodnutí, které ohrozí kvalitu a dostupnost zdravotní péče na Kroměřížsku,“ tlumočil postoj Rady města Kroměříže starosta Jaroslav Němec.

Radní po informacích o možném odvolání Mergenthalové poslali minulý týden hejtmanovi Jiřímu Čunkovi a radním Zlínského kraje dopis, kterým žádali o potvrzení či vyvrácení těchto informací a také v něm vyjádřili doktorce Mergenthalové podporu. „Pan hejtman nám dosud neodpověděl,“ poznamenal Němec.

Lenka Mergenthalová stojí v čele nemocnice od ledna roku 2014. „Za dobu svého působení významně přispěla k oddlužení Kroměřížské nemocnice a.s., i ke stabilizaci jejích příjmů. Pracuje také na rozvojových projektech, které povedou ke zlepšení péče o pacienty,“ shodli se kroměřížští radní. Mergenthalovou podle nich také kladně vnímá veřejností a její práce si váží i kroměřížská radnice.

„Město Kroměříž považuje Kroměřížskou nemocnici a.s. za významné zdravotnické zařízení, které ovlivňuje kvalitu života občanů města i celého regionu. Radnice nemocnici podporuje, ať už dotacemi na nákup vybavení, pomocí s parkováním při stavbě v jejím areálu či dary z aktivit zaměstnanců městského úřadu,“ sdělil tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Město se za zachování kvalitní a dostupné zdravotní péče v kroměřížské nemocnici minimálně ve stávajícím rozsahu postavilo rázně již v loňském roce, kdy Zlínský kraj přišel s novou koncepcí zdravotnictví, která by vedla ke koncentraci většiny důležitých oborů do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Zlínský kraj záměr poté pozměnil a nyní připravuje stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně – Malenovicích.

Budoucnost Kroměřížské nemocnice a.s. je nejasná. K 1. lednu letošního roku byla například zrušena lůžková část očního oddělení, aniž město bylo o tomto kroku jakkoliv oficiálně informováno. „Rada města Kroměříže považuje za nepřípustné rušení dalších oddělení a jakékoliv další omezování kvality a rozsahu zdravotní péče v našem regionu,“ zdůraznil starosta Němec.
Vlastimil Langer

Foto: www.mesto-kromeriz.cz