Pustevny coby součást Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje se dočkají lepšího parkování

05.07.2019 12:02

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nedostatečné parkování na Pustevnách bude vyřešeno v rámci 1. etapy projektu Brána Pusteven. „Pro Obec Prostřední Bečvu, která má tento projekt realizovat, schválilo Zastupitelstvo Zlínského kraje dotaci ve výši 2,5 milionu korun. Pomůže tak zlepšit turisticky atraktivní místo coby součást Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje, která čítá stovky kilometrů tras na Moravě a v Bratislavském kraji. K těmto se letos nově přidají plánované úseky v Trnavském, Trenčínském, Nitranském a Žilinském kraji,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„O projekt je zájem a úspěšně se rozšiřuje, přibývá lidí, kteří o něm vědí, či se stali jeho uživateli. V letošním roce se přiblížíme k pěti stovkám kilometrů značených tras, zejména díky velmi dobré spolupráci s kluby českých a slovenských turistů," těší Jana Pijáčka, člena Rady Zlínského kraje zodpovědného mimo jiné za oblast cestovního ruchu.

Cyrilometodějská stezka je jedinečný projekt. Prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících z různých směrů na Velehrad nedaleko Uherského Hradiště.
Značené trasy jsou vhodné převážně pro pěší putování. Určeny jsou nejen poutníkům, ale všem, kteří chtějí aktivně trávit volný čas, nebo si odpočinout od každodenního shonu. Jejich prostřednictvím se účastníci seznamují s poutními místy, archeologickými nalezišti, nálezy či archeoparky, ale i s tzv. nehmotným dědictvím, jako slovanským znakovým písmem hlaholicí nebo literaturou.

Cyrilometodějská stezka získává na oblibě v České republice i v zahraničí. „Podporu vyjadřují dokonce jednotlivá města a obce, aktuálně třeba slovenská Terchová. Projekt představujeme nejen v sousedních státech, ale i třeba v Maďarsku a Chorvatsku," doplnil Jan Pijáček.
Vlastimil Langer
Foto: www.kr-zlinsky.cz

Zdroj: www.kr-zlinsky.cz