První oratorium v dějinách hudby na zámku Holešov

16.07.2018 07:50

HOLEŠOV - Zámek Holešov bude 21. července od 20:00 hostit jeden z vrcholů i jinými událostmi nabité sezony špičkového souboru Czech Ensemble Baroque, a sice scénické provedení Cavalieriho Rappresentatione di anima et di Corpo (Svár duše s tělem).

Sváteční hudební večer je součástí unikátního cyklu staré hudby Bacha na Mozarta! na Východní Moravě. Nejstarší oratorium s komickými a zábavnými prvky Czech Ensemble Baroque zahraje na holešovském zámeckém nádvoří na dobové nástroje pod taktovkou Romana Válka, hlavních pěveckých partů se zhostí zkušení sólisté Markéta Cukrová, Tadeáš Hoza, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vacula, Jakub Kubín a další. Režie se ujala známá choreografka a režisérka Ladislava Košíková.

Emílio de Cavalieri (1550–1602), italský skladatel, varhaník, diplomat, choreograf a tanečník konce renesanční éry, je autorem mnoha madrigalů i duchovních skladeb. Jeho proslulé Rappresentazione di Anima et Corpo je považováno za první oratorium v dějinách hudby. Skladba na libreto A. Manniniho je hudebně-dramatickým zpracováním oblíbeného středověkého literárního motivu, hádky mezi Tělem a Duší o to, kdo z nich je odpovědný za hříchy, kterých se člověk v životě dopustil. Ústředním motivem je soud hříšníka před Kristem, jehož se účastní i alegorické postavy Spravedlnost, Pravda, Milosrdenství a Pokoj. Kýženým rezultátem je samozřejmě vítězství duše a její spasení.

Na představení bude vypraven autobus, který mohou diváci zdarma využít pro cestu z okolních měst a obcí. Podrobnosti na www.bachanamozarta.cz nebo na mailu bachanamozarta@ebcz.eu.

Za nepříznivého počasí se program přesune do velkého sálu holešovského zámku.

Předprodej vstupenek v ceně od 100 do 400 Kč: Městské informační centrum Holešov, on-line na www.smsticket.cz

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, PR a marketing
Foto: CCRVM