Náměstek zlínského primátora Miroslav Adámek vyzývá k darování krve, která chybí nemocnici

24.07.2020 10:28

ZLÍN – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně se potýká s nedostatkem krve. Nízký stav zásob je aktuálně u krevních skupin A-, A+, 0- a B-, plný stav není ani zdaleka u 0+, B+. AB+ a AB-. Podpořit nemocnici a dárcovství se vydal i lékař a náměstek zlínského primátora Miroslav Adámek.

„Pokud můžete, přijďte darovat krev. Je opravdu potřeba, zásoby nejsou velké. Darování krve přináší dobrý pocit z dobrého skutku, máme to tak všichni, co na hematologicko-transfusní stanice chodíme. Tak si udělejte dobrý pocit,“ vyzval Miroslav Adámek.

Na „transfuzku“ zlínské nemocnice lze přijít každý den. V pondělí, středu, čtvrtek a pátek je otevřeno od 6 do 9 hodin, v úterý od 13 do 16 hodin. Odběr krve je i v současné výjimečné době naprosto bezpečný.
„Pro zamezení šíření koronaviru a eliminaci případného nakaženého dárce máme vypracovaný důkladný systém kontroly. Ještě před vstupem do čekárny je potencionálním dárcům měřena tělesná teplota a také si desinfikují ruce. Povinností je mít během pobytu na ‚transfuzce‘ nasazenou ochrannou roušku. Na odhalení nákazy koronavirem se zaměřuje i komunikace zdravotnického personálu s dárci během předodběrového vyšetření,“ prohlásila Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzní stanice Krajské nemocnice T. Bati.

Spotřeba krve se během léta zvyšuje pravidelně, důvodem je vyšší počet akutních zákroků i operací. Těch je letos více také proto, že nemocnice realizuje i operace odložené během výjimečného stavu kvůli onemocnění COVID-19. To přitom situaci stále komplikuje. Kdo totiž vyrazí na dovolenou či pracovně do zahraničí, je na 28 dnů od návratu z možnosti darovat krev vyloučen.
„Jedná se o další bezpečnostní opatření. Délka pobytu v zahraničí přitom nerozhoduje, stačí i pár hodin třeba na Slovensku. Prosíme proto dárce, aby na tento fakt mysleli a pokud to je možné, aby k nám přišli krev darovat ještě před odjezdem ze země,“ požádala Jana Pelková.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Magistrát města Zlína