Při požáru střechy domu ve Fryštáku zachraňovali hasiči papoušky

07.09.2018 17:24

FRYŠTÁK – Škodu za 1,6 milionu korun způsobil v pátek 7. září dopoledne požár domu ve Fryštáku, místní části Vítová. Při požáru explodovala jedna propanbutanová láhev. Požár poškodil také sousední rodinný dům.
„Nikdo z obyvatel nebyl zraněn, v domě však zůstali vzácní papoušci, které museli hasiči zachraňovat. Několik ptáků ale nepřežilo,“ informovala tisková mluvčí HZS Zlínského kraje Lucie Javoříková.

Profesionální hasiči ze stanice Zlín a dobrovolní hasiči z Fryštáku a Kašavy měli pár minut po půl deváté ráno vyhlášený poplach a operační důstojník je vyslal do Fryštáku místní části Vítová k hlášenému požáru střechy rodinného domu. „V době jejich příjezdu byla střecha domu kompletně zasažená požárem, který ohrožoval budovu v těsné blízkosti zasaženého domu i sousední rodinný dům. Hasiči proto ihned začali s ochlazováním těchto budov, aby je požár nezasáhl. S využitím výškové techniky nasadili tři proudy a začali požár hasit,“ popsala jejich zásah tisková mluvčí.

Obyvatelé zasaženého domu byli všichni v bezpečí venku mimo hořící dům a nikdo z nich nebyl zraněn. V domě však zůstali vzácní papoušci. Jakmile to situace dovolila, hasiči je v pořádku vynesli ven. „Dramatické chvilky zažily i další desítky papoušků ve vedlejší budově, v níž došlo k lehkému zakouření. Hasiči zde použili přetlakovou ventilaci, aby kouř rychle dostali mimo budovu a papoušci nebyli ohroženi na životě. Několik opeřenců však nepřežilo,“ poznamenala Lucie Javoříková.

Po lokalizaci požáru rozebrali hasiči konstrukci střechy. S využitím termokamery hledali a následně dohašovali skrytá ohniska. Při dohašování půdních prostor zde hasiči nalezli dvě propanbutanové láhve. Jedna při požáru explodovala. Druhou hasiči vynesli ven a ochlazovali.

Při požáru byl poškozen sousední rodinný dům. Popraskala okna balkónových dveří a byla poškozena fasáda domu. „Příčinu požáru šetří vyšetřovatel hasičů společně se státními policisty. Vyšetřování bude probíhat až do večerních hodin. Na místo byl přizván i kriminalistický znalec z oboru elektro. „Vyšetřovatel hasičů škodu vyčíslil na 1,6 milionu korun a výši uchráněných hodnot stanovil na 2,5 milionů,“ upřesnila mluvčí hasičů.

Foto z místa požáru: HZS Zlínského kraje