Při dodržení potřebných opatření není důvod rušit hromadné akce, shodli se kraj a hygiena

06.08.2020 11:45

ZLÍNSKÝ KRAJ – O aktuální situaci týkající se výskytu onemocnění COVID-19 v kraji a souvisejících protiepidemických opatření, zejména s ohledem na množství společenských akcí ve Zlínském kraji, jednali ve středu 5. srpna hejtman Jiří Čunek a ředitelka Krajské hygienické stanice Eva Sedláčková se starosty obcí s rozšířenou působností spolu s poslanci a senátory za Zlínský kraj.

„Jsem velmi rád, že jsme toto setkání uspořádali. Snažili jsme se starosty i ostatní pořadatele akcí nabádat, ať dodržují platná vládní opatření, ale zároveň ať se nebojí organizovat hromadné akce, pokud je to jen trochu možné, a to v zájmu toho, aby se společenský život v našem kraji nezastavil a šel dál normální cestou,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

„Všechna lokální ohniska nákazy, která jsme ve Zlínském kraji měli, tedy Uherský Brod, Napajedla a Vlčnov, se nám podařilo včas lokalizovat, nastavit potřebná opatření a celou situaci velmi dobře zvládnout. Situace v našem kraji tedy není nikterak dramatická a při dodržování mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví není nutné hromadné akce rušit. S organizátory akcí pravidelně komunikujeme a mohou s námi všechno potřebné konzultovat,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková. Pořadatelé akcí nemají vůči krajské hygieně ohlašovací povinnost, jejich povinností je však zajistit během akce dodržování mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, které u venkovních hromadných akcí stanovuje limit maximálně 1 000 osob ve stejný čas, u akcí konaných převážně ve vnitřních prostorech limit max. 500 osob ve stejný čas a u akcí ve vnitřních prostorech s účastí více než 100 osob rovněž povinnost nosit roušku či jinou ochranu nosu a úst.

Podle ředitelky Evy Sedláčkové bylo od začátku pandemie COVID-19 na krajskou hygienu nahlášeno již 773 přestupků. Drtivá většina z nich (cca 90 %) se týkala porušení nařízení nosit roušku nebo porušení zákazu volného pohybu. Nahlášen však byl například i případ nabízení ochranných pomůcek v době, kdy je nebylo možné volně prodávat.

Zdroj a foto: Zlínský kraj