Požár v muzeu uhasí vodní mlha

22.10.2020 07:11

VSETÍN - Nevšední podívaná se naskytla kolemjdoucím, kteří se v úterý 20. října dopoledne nacházeli u zámku Vsetín. „Těžkotonážní jeřáb vyzvedával skrz otvor ve střeše do podkroví památky velkou tlakovou nádobu, jež bude zdrojem vody pro nově budovaný zhášecí systém v zámecké věži,“ vysvětlil pracovník Muzea regionu Valašsko Jiří Koňařík.
Instalace zhášecího systému je součástí 2. etapy rekonstrukce, která na zámku probíhá od letošního června. „Správce objektu Muzeum regionu Valašsko opravuje i zámeckou zeď a oba vchody do objektu. Akce přijde na zhruba 11 mil. korun, kompletně jí financuje Zlínský kraj, jenž je zřizovatelem muzea,“ dodal Koňařík.  
Zhášecí systém je zajímavý tím, že nepoužívá vodu, ale hustou vodní mlhu. „Ta při požáru omezí plameny a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek. 
Tlaková nádoba pojme tři tisíce litrů vody, kterou bude v případě požáru dodávat pod tlakem 8,5 barů do 18 hlavic rozmístěných v jednotlivých patrech věže. Součástí akce je rozvedení související elektroinstalace, úpravy pro zvýšení požární odolnosti konstrukcí a vytvoření druhé únikové cesty z věže.
Zhášecí systém bude dokončen v průběhu listopadu, náklady dosáhnou tří milionů korun.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Měú Vsetín