Podobu areálu bývalé Křižanovy pily určí architektonická soutěž

29.06.2020 12:42

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Pomoci s rozhodováním a rozvržením plánovaných staveb v areálu bývalé Křižanovy pily má architektonicko-urbanistická soutěž, která proběhne v souladu s pravidly České komory architektů.

„Město koupilo v areálu Křižanovy pily pozemky o rozloze bezmála tři hektary s cílem vybudovat zde mimo jiné moderní dopravní terminál,“ informoval tiskový mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
„Terminál v jedné lokalitě propojí autobusovou, vlakovou i osobní dopravu a výrazně tak zvýší komfort přepravy cestujících. Zároveň již víme, že na pozemcích chceme umístit autobusové nádraží, nový městský úřad a zeleň, dle možností případně iparkovací dům či bytové domy,“ přiblížila místostarostka Zdislava Odstrčilová.
 „Vzhledem k tomu, že areál Křižanovy pily tvoří významný prvek struktury města a je jednou ze vstupních bran do Valašského Meziříčí, měli bychom k zástavbě přistupovat pečlivě. Proto zastupitelé v červnu schválili realizaci architektonicko-urbanistické soutěže, jejímž cílem bude vhodné řešení celé lokality s ohledem na plánované stavby,“ dodala místostarostka.

Soutěž bude probíhat jako otevřená, jednofázová a projektová ve spolupráci s Českou komorou architektů. „Po přesném stanovení pravidel a podmínek, se do ní budou moci přihlásit architekti, kteří všechny požadavky splní. Zajistíme tím odbornost celé soutěže a získáme tak vhodné návrhy pro využití řešeného území. Doručené architektonicko-urbanistické studie bude poté hodnotit porota složená ze závislé části – dva zástupci města, a nezávislé části – tři nepodjatí odborníci a architekti,“ shrnula Lucie Rapantová, vedoucí právního oddělení radnice.
Vlastimil Langer

Zdroj: Měú Valašské Meziříčí

Ilustrační foto: Archiv KNZ