Počet výjezdů Senior taxi v Kroměříži se loni téměř zdvojnásobil

23.01.2019 11:06

KROMĚŘÍŽ - Zájem o službu Senior taxi se zvyšuje, loni se počet výjezdů oproti roku 2017 téměř zdvojnásobil. Sociální služby města Kroměříže, které Senior taxi provozují, jich zaznamenaly 2040, zatímco v roce 2017, kdy Senior taxi vyjelo vůbec poprvé, bylo výjezdů 1196. „Zájem nás těší a motivuje k tomu, abychom službu pro občany nadále zlepšovali,“ poznamenal místostarosta Vít Peštuka.

Automobil Senior taxi loni najel 10.241 kilometr, zatímco v roce 2017 urazil 6577 kilometrů. „Ze zkušeností řidiče plyne, že službu využívá ustálená klientela. Primárně jezdí po městě Kroměříž, jízdy do příměstských částí jsou výjimečné,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Podle starosty Jaroslava Němce se město proto snaží zatraktivnit Senior taxi i pro obyvatele místních částí. Od 1. ledna letošního roku tak cestující zaplatí za jednu jízdu maximálně 60 korun, dříve využití této služby stálo nejvíce 75 korun. Město na letošní rok uvolnilo na Senior taxi 400 tisíc korun, což je proti loňskému roku o 100 tisíc korun více.

Senior taxi od roku 2017 usnadňuje starším lidem a zdravotně postiženým cesty k lékaři, na úřady či na nákupy. „Konkrétní jízdu využívá téměř vždy pouze jedna přepravovaná osoba, což je dle mého názoru škoda. Pokud by bylo přepravováno v rámci jedné jízdy více osob, o náklady s touto jízdou spojené by se cestující mohli podělit a jízda by je tak vyšla levněji. Senior taxi využívají z 90 procent ženy. Nejčastěji klienti jezdí do nemocnice, na polikliniku, k lékařům, do lékárny, na nákupy či ke kadeřníkovi,“ popsal Klabal.

Jelikož provoz Senior taxi zajišťují Sociální služby města Kroměříže a ne komerční taxi, nabízí řidič cestujícím podle situace a individuálního požadavku také určité nadstandardní služby. „Pomůže jim například s nástupem a výstupem do automobilu, doprovodí je do ordinace, komunikuje například s personálem v nemocnici nebo jim odnese nákup,“ přiblížila ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková.

Taxík jezdí ve všední dny od ranních hodin až do 15:00. „Využívají ho lidé starší 65 let nebo zdravotně postižení s trvalým bydlištěm v Kroměříži a místních částech města. Senior taxi je třeba objednat na telefonním čísle 601 086 101. Kilometr jízdy přijde na 15 korun a za každou minutu čekání se účtují dvě koruny. Platí přitom, že jedna jízda přijde maximálně na zmíněných 60 korun,“ dodal Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Vlastimil Langer

Foto: www.mesto-kromeriz.cz