Plevel z chodníků město Luhačovice odstraní bez chemie

14.06.2019 08:03

LUHAČOVICE - Lázeňské město Luhačovice se snaží dlouhodobě fungovat co nejvíce v souladu s přírodou. K mnoha ekologickým aktivitám, jako je například skvělá úroveň třídění odpadů se tu už brzy přidá další. Město totiž plánuje změnit systém likvidace plevele z chodníků, tak aby se místo problematických chemických herbicidů mohla používat jiná varianta příznivější pro životní prostředí.
Představitelé Luhačovic si proto 12. června nechali předvést stroj, který místo chemického postřiku využívá k likvidaci plevele horké vody a páry. Předváděcí akce se účastnili starosta Marian Ležák, místostarosta Jiří Šůstek a ředitel Technických služeb Luhačovice Josef Pučalík.

„Snažíme se zajistit, aby ulice našeho města byly pro všechny občany i návštěvníky krásně čisté a tedy i nezarostené plevelem. Jde určitě ale i o to, jakým způsobem je tato údržba Technickými službami prováděna. Rozhodně preferujeme přejít do budoucna k ekologičtějšímu způsobu čištění zarůstajících chodníků, když se ve všech médiích skloňují možná zdravotní a ekologická rizika spojená s dosud všeobecně používanými chemickými přípravky,“ poznamenal starosta. Vše podle něj záleží na několika faktorech. „Musíme zvážit naše finanční možnosti, zhodnotit i případné další varianty a zajistit, aby nové řešení bylo nejen ekologické, ale také funkční,“ dodal Ležák.

Při setkání byl zástupcům města předveden stroj, který funguje na principu likvidace plevele prostřednictvím média, kde 50% tvoří horká voda a 50% horká pára. „Pára má za úkol předehřát ošetřovaný povrch, aby nedocházelo k ochlazování vody, která na rostliny účinkuje. Zároveň proniká do hloubky, kde snižuje klíčivost semen plevelů, takže efekt aplikace je dlouhodobější. První projevy kromě okamžitého čichového efektu, kdy cítíte jakoby spařený špenát, jsou brzy markantní a do osmačtyřiceti hodin jsou stonky odumřelé a likvidace plevele je tedy plně funkční,“ popsal Marek Vysloužil ze společnosti Zálesí, která je prodejcem těchto zařízení.
„Je to ekologické, tiché, je to nechemická likvidace plevele, kterou lze dobře a bezpečně provádět třeba i v areálu lázní, kde se pohybuje řada návštěvníků,“ vyzdvihl výhody nabízené varianty Vysloužil.
Vlastimil Langer
Foto: www.luhacovice.cz