Plavci Jakubec a Obr na Silvestrovské ceně stříbrní

31.12.2019 10:19

VSETÍN - Jako již tradičně uzavírala plaveckou sezonu Silvestrovská cena Vsetína v pětiboji. Její 47. ročník se uskutečnil za podpory města Vsetín na již pro veřejnost uzavřeném bazénu městských lázní, které nyní čeká rozsáhlá rekonstrukce.

Na Silvestrovskou cenu se přihlásilo 270 závodníků z 35 klubů. Z kapacitních důvodů vsetínského bazénu museli být někteří odmítnuti. Nakonec se jich o prvenství utkalo celkem 215. Představili se mezi nimi medailisté všech věkových kategorií z mistrovství České republiky. V nabité konkurenci si nevedla špatně ani osmička plavců TJ Alcedo Vsetín.

Na stupně vítězů v celkovém pořadí se z ní prosadil mezi staršími žáky Filip Jakubec, porazit jej dokázal jen rekordman ČR a mistr republiky třináctiletého žactva Jakub Jan Krischke z Ostravy. Filip vyhrál 100 m motýlek a na 100 m znak, prsa a 400 m polohový závod obsadil druhá místa. Těsně pod stupni vítězů zůstala mezi nejmladšími Amálie Zádrapová, která obsadila celkově 4. místo (na 100 m motýlek obsadila bronzovou pozici) a ve stejné kategorii skončil Matyáš Pekárek celkově sedmý. V kategorii dorostenců a mužů vybojoval Marek Hromada celkově 10. místo, když doplaval třetí na 100 m prsa. Jeho oddílový kolega Adam Juráň zapsal celkově 12. místo. V této kategorii se odehrával vyrovnaný boj od první disciplíny mezi bývalým plavcem Vsetína, dnes závodníkem Ostravy Michalem Obrem a dvěma závodníky z Blanka – Janem Vencelem a Milanem Kučerou. Svedli nádherný souboj v poslední disciplíně 400 m polohový závod, který pro sebe v závěru rozhodl Jan Vencel a v celkovém pořadí porazil o 16 bodů Michala Obra.

Mezi ženami měli diváci možnost vidět dorosteneckou mistryni ČR na 100 m volný způsob a mnohonásobnou medailistku Adélu Kracíkovou z Plzně, mistryni republiky na trati 100 m motýlek Barboru Říhovou z Krnova a čtvrtou ženu z MČR v Plzni na 100 a 200 m motýlek Michaelou Kyselovou z Brna, která nakonec v této kategorii vyhrála. U nejmladších žáček zaujal souboj tří vítězek Poháru desetiletého žactva, který vyhrála Eliška Veselá z Vyškova před Terezou Baláčovou z Frenštátu pod Radhoštěm a Terezou Minaříkovou ze Zlína.

Jednou z hvězd závodu byla Sara Paolina Marconi (Nuoto club Milano), která nedala soupeřkám v mladších žačkách šanci a z pěti startů překonala čtyřikrát rekord Silvestrovské ceny (100 motýlek, prsa, kraul a polohový závod). Za ní skončily Andrea Czerná (mistryně ČR v ročníku dvanáctiletých) a Pavlína Dvořáková (vítězka z Poháru jedenáctiletého žactva).

Michal Horský