Pietní akt ve Smolině proběhne, ale v užším kruhu

23.05.2020 11:58

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Uctění památky Josefa Valčíka, jeho rodiny a obětí nacistické okupace se letos ve Smolině uskuteční v pátek 29. května v 17 hodin.

„Aby bylo možné dodržet platná protiepidemická opatření a předpokládaný povolený počet 300 účastníků, dozná scénář tradičního setkání obměny. Smolinskému rodáku vzdají pocty zástupci města, osadního výboru a příbuzní z Valčíkovy rodiny,“ informovala tisková mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.
Pietního shromáždění se mohou zúčastnit také občané za dodržení vzájemných dvoumetrových rozestupů. Mše svatá letos u památníku sloužena nebude, v programu ji nahradí modlitba.

„Konání pietního aktu k poctě plukovníku Josefu Valčíkovi bylo kvůli situaci s koronavirem dlouho nejisté, ale vzhledem k příznivému vývoji a uvolňování opatření můžeme uctění jeho památky přece jen uskutečnit. Namísto soboty se ale u památníku shromáždíme v pátek v podvečer. Položíme zde věnce a květiny a připomeneme si, jak obrovské hrdinství, vlastenectví a odvahu zdejší rodák svým podílem na přípravě atentátu na Heydricha prokázal. A také, jakou nezměrnou oběť za to on i jeho rodina zaplatili,“ uvedla starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková.

Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejvýznamnější odbojové akce zrealizované za druhé světové války v celé Evropě, uplyne 78 let.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Valašské Klobouky