Petr Dobrovolný obdržel Čestné občanství města Körmend

19.01.2019 08:33

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Předseda Spolku přátel Valašského souboru písní a tanců Radhošť Petr Dobrovolný obdržel Čestné občanství města Körmend. „V maďarském partnerském městě Rožnova ho převzal z rukou starosty Istvána Bebése,“ uvedl tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Téměř půlstoletí jezdí Petr Dobrovolný z Rožnova pod Radhoštěm do maďarského města Körmend. „V roce 1969 navázal náš soubor Radhošť spolupráci s tamním folklorním souborem Béri Bálogh Ádám. Tehdy se oba soubory potkaly ve vinném sklípku nedaleko obce Loipersbach v Rakousku, kde byly účastníky slavnosti Pod kaštany, kterou organizoval vrchní školní rada Ferdinand Zeltner s místním souborem Sing-Spiel- Volkstanzkreis. Tehdy si vedoucí souborů Václav Bradáčem a Páli Pintér padli do noty a dali základ dlouholetým partnerským stykům,“ zavzpomínal na počátky spolupráce Petr Dobrovolný a doplnil, že od roku 1973 se Radhošť i Béri Bálogh Ádám minimálně jednou ročně setkávají na folklorních festivalech. Ať už v Rožnově nebo v Körmendu. Spolupráce obou souborů byla v roce 2007 „povýšena“ na partnerskou spolupráci měst.

A právě za rozvíjení spolupráce nejen v oblasti tradiční lidové kultury, ale i spolupráce mezi partnerskými městy obdržel Petr Dobrovolný Čestné občanství města Körmend. „Byl jsem samozřejmě příjemně překvapen a potěšen poctou, které se mi dostalo od pana starosty  Bebése. Děkuji všem, kteří mi toto příjemné překvapení a poctu připravili. Se souborem Radhošť navštěvuji Körmend už 45 let a mám zkušenost, že k vzájemnému porozumění není potřeba příliš mnoha slov. Za ta léta jsem v Körmendu poznal celou řadu zajímavých a charizmatických osobností včetně starosty Istvána Bebése, který již po několik volebních období řídí vzkvétající město a díky jehož vytrvalosti a trpělivosti přerostly naše mezisouborové kontakty na partnerské vztahy mezi městy. Všem těm, které jsem v Maďarsku poznal, vděčím za to, že se v Körmendu vždy cítím téměř jako doma,“ doplnil Petr Dobrovolný.

„Jsem moc rád, že jsem se mohl slavnostního předání čestného občanství pro pana Dobrovolného společně s radním města Petrem Kopeckým zúčastnit. Bylo krásným okamžikem, když občanovi našeho města tleskal zcela zaplněný sál v Körmendu. To jsou chvíle, kdy jsem hrdý na občany našeho města a na to, že jsem i já Rožnovan. Panu Dobrovolnému, který je mimochodem se svou ženou Helenou držitelem Ceny města za rok 2018 samozřejmě moc blahopřeji,“ uvedl starosta Rožnova Radim Holiš.

Foto: www.roznov.cz