Péče o hospitalizované dětské pacienty se začíná koncentrovat do Zlína, nemocnice potřebují lůžka i personál

20.10.2020 11:59

NEMOCNICE ZLÍNSKÉHO KRAJE - Péče o hospitalizované dětské pacienty ve Zlínském kraji se postupně koncentruje do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Dětská oddělení v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži jsou v době pandemie koronaviru poloprázdná. „Snahou tedy je maximálně uvolnit lůžkové a personální kapacity, které všechny nemocnice potřebují v souvislosti s organizací péče o covidové pacienty. Od úterý 20. října jsou děti z okresu Uherské Hradiště, které mají být přijaty k hospitalizaci, směřovány na dětské oddělení zlínské nemocnice, které je v kraji největší. Na vsetínské a kroměřížské dětské oddělení zatím pacienty přijímají,“ informoval tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.
„Naší snahou je koncentrovat hospitalizované dětské pacienty na jedno pracoviště, abychom mohli kapacity dětských oddělení využít pro jinou péči. Tím vznikne další prostor pro navyšování počtu covidových lůžek a také si částečně uvolníme personál, který potřebujeme v rámci nemocnic přesouvat tam, kde aktuálně chybí. Na dětských odděleních je od začátku druhé vlny pandemie nízká obložnost a nemůžeme si v tuto chvíli dovolit mít ve čtyřech nemocnicích čtyři poloprázdná oddělení. Chápeme, že to pro rodiče bude komplikace, ale věříme, že nás pochopí,“ uvedl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje s tím, že směřování dětských pacientů z Uherskohradišťska do zlínské nemocnice je dohodnuto i se záchrannou službou.
Dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice má kapacitu 20 lůžek, dětská jednotka intenzivní péče potom sedm lůžek. Na oddělení je nyní ještě osm dětí, sedm z nich bude ale během dneška propuštěno domů a zůstanou v ambulantní péči, jedno dítě bude přeloženo do zlínské nemocnice. „Přijímáme už jen děti od 15 do 19 let s diagnózou covid-19 nebo s podezřením na toto onemocnění, které budeme ukládat na infekční lůžka. V souvislosti s porody samozřejmě zachováme i péči o novorozence, v provozu jsou jak všeobecná, tak všechny odborné dětské ambulance, také je zachována dětská pohotovost (LPS) a dětský stacionář. Dětskou jednotku intenzivní péče využijeme pro neurologické necovidové pacienty, což nám umožní rozšířit počet intenzivních lůžek pro pacienty s covidem,“ doplnil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.
V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně je devět dětí. Ve Vsetínské nemocnici mají oddělení pro dětské pacienty s 20 lůžky, aktuálně je obsazených osm z nich. V Kroměřížské nemocnici je na dětském oddělení 19 lůžek, hospitalizováno je tam nyní šest dětských pacientů.
„Pokud bychom dětské pacienty i ze Vsetínska a Kroměřížska začali směřovat do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, musíme stejně jako v Uherském Hradišti zachovat i v těchto nemocnicích neonatologickou péči, protože porodnice ve všech našich nemocnicích jsou samozřejmě i nadále v provozu. Tato opatření jsou samozřejmě dočasná a souvisejí s aktuální pandemií koronaviru a s naší snahou situaci společně co nejlépe zvládnout,“ ubezpečil Radomír Maráček.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje