Parkování na Velkém náměstí podraží, řidiči ekologických aut parkovné platit nebudou

20.04.2020 11:21

KROMĚŘÍŽ - Parkování na Velkém náměstí bude od 1. května dražší. „První hodina bude stát místo dosavadních 20 korun třicet, každá další hodina pak řidiče přijde místo stávajících třiceti korun na 50 korun?“ informoval tiskový mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
„Nechceme, aby na Velkém náměstí parkovala vozidla dlouhodobě. Cílem je, aby zde řidiči stáli jen nezbytně dlouhou dobu, po kterou si potřebují například něco vyřídit nebo si nakoupit. K dlouhodobému stání jsou určena jiná parkoviště,“ uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř.

Další změna reaguje na rozvoj takzvaných ekologických vozidel, mezi která zákon řadí automobily používající jako palivo elektrickou energii nebo vodík, nebo tato paliva v kombinaci s jiným palivem, když u těchto vozidel hodnota emisí oxidu uhličitého nepřekračuje 50 gramů na kilometr.
„Tato vozidla budou od placení parkovného od května zcela osvobozena,“ doplnila vedoucí právního odboru radnice Ladislava Žiaková.

Město od května zavede i možnost platby parkovného prostřednictvím mobilní aplikace. „Řidič nebude muset hledat parkovací automat, jedná se o další krok směřující k vyššímu komfortu při parkování ve městě. Do budoucna chceme, aby mobilní aplikace nahradila platbu prostřednictvím SMS, která je pro motoristy i pro město kvůli servisním poplatkům dražší,“ doplnil Krejčíř.

Radní v nařízení schválili také zpoplatnění parkoviště u Květné zahrady. Hodina stání zde přijde na 20 korun, za celodenní stání zde motorista zaplatí 60 korun.
„Podobně jako na Velkém náměstí na tomto parkovišti nechceme, aby zde automobily stály celý den. Regulace má zejména umožnit, aby parkoviště využívali návštěvníci Květné zahrady. Další změny v parkování ve městě připravujeme,“ poznamenal Krejčíř.

V Kroměříži je nyní zpoplatněno asi 770 parkovacích míst.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž