Památník Tomáše Bati se rozzářil barvami české trikolóry

19.11.2020 07:09

ZLÍN - Oslavy 17. listopadu proběhly tento rok opravdu netradičně, a to z důvodu mimořádných epidemiologických opatření. Většina lidí si Den boje za svobodu a demokracii připomněla z bezpečí domova. Svoboda je totiž také zodpovědnost, a tak je potřeba přistupovat i k její oslavě.

„Jelikož současná vládní nařízení neumožňují konání hromadných akcí, připojili jsme se k oslavě 31 let od nabytí svobody alespoň symbolicky,“ sdělila Zuzana Bílá, která má na starost PR & Marketing Památníku Tomáše Bati.
„Náš Památník se stal letos poprvé součástí iniciativy Díky, že můžem, která již 7. rokem pořádá oslavy 17. listopadu na Národní třídě. Připojili jsme se k myšlence rozsvítit celorepublikově významné budovy do barev české trikolóry, a vyslat tak do společnosti zprávu, že hodnoty sametové revoluce jsou pořád živé,“ doplnila Zuzana Bílá.
Po celé republice se v úterý rozsvítilo v národních barvách přes pět desítek institucí a památek. Kromě Památníku Tomáše Bati se přidal například Pražský hrad, Letiště Václava Havla, Mahenovo divadlo v Brně nebo Bratislavský hrad.

„Přesně v 17:11 nastal moment nasvícení našeho zlínského klenotu do barev trikolóry za současného přehrání ikonické písně Modlitba pro Martu, což ještě více umocnilo tento silný moment,“ popsala průběh Zuzana Bílá.
„Velmi mile nás potěšilo na místě vyjádření jedné z návštěvnic, která v televizním vysílání viděla, že Památník slavnostně září trikolórou a aby tento okamžik nezmeškala, vydala se k němu rovnou od plotny ještě v zástěře,“ doplnila kuriózní zážitek Dana Macourková, vedoucí Památníku Tomáše Bati.
Za celý večer se přišlo k  budově Památníku podívat řádově pár desítek jednotlivců a nedocházelo k masovému shlukování návštěvníků. „Tímto děkujeme všem, kteří se rozhodli oslavit významný svátek 17. listopadu z bezpečí domova. Zároveň patří naše velké poděkování i dvojici Jsf Abb a Marian Cekota, kteří zrealizovali nasvícení Památníku do národních barev. Bez nich by se tato velkolepá podívaná neobešla,“ dodala na závěr Dana Macourková.

Pořadatelé koncipovali letošní program do online prostředí. Občanům byla atmosféra přenášena prostřednictvím přímého přenosu, který zhlédlo přes 80 tisíc lidí. V 17:11 se rozezněla z balkónu Národního divadla symbolická hymna sametové revoluce v podání Anety Langerové, jejíž stream mohli fanoušci sledovat i na Facebooku Památníku Tomáše Bati. V ten samý čas se originál skladby nesl éterem většiny českých rádií. Diváci mohli vidět živý přenos ve vysílání České televize, Novy i Primy.

Zdroj:www.pamatnikbata.eu

Fotografie: Jsf Abb