Památku Jana Palacha připomene i rozzářený Památník T. Bati

18.01.2019 10:14

ZLÍN -  K uctění památky Jana Palacha se v sobotu ve Zlíně uskuteční světelný happening. K připomínce památky se připojí i nově zrekonstruovaný Památník Tomáše Bati, který se na závěr světelného happeningu rozzáří do okolí.

„Sraz účastníků bude v 16 hodin v dolní části Gahurova prospektu naproti Kongresového centra. V sobotu 19. ledna to bude právě 50 let, kdy na následky svého protestu proti okupaci Československa zemřel dvacetiletý student Jan Palach,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. 

„Jeho oběť je připomínkou vzdoru vůči lžím, křivení charakterů lidí a dalším praktikám totalitní moci. Toto poselství a důležitost svobody si za Vaší pomoci připomeneme tichým rozsvícením svíčkového řetězu,“ prohlásil Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín a zastupitel města.
Délka náměstí T. G. M. je přibližně 770 metrů, v minulosti zde hořelo přes osm set svíček, vznikl tak nejdelší řetěz svíček v České republice. Na místě budou k dispozici svíčky, vzít si ale může každý z účastníků i vlastní bílé svíce v kelímcích, či lucerny. Po vytvoření světelného řetězu ze svíček zazní krátká hudební produkce v místě srazu, tedy v dolní části Gahurova prospektu.
Pořadatelé ocení pomoc dobrovolníků, kteří přijdou druhý den v deset hodin dopoledne svíčky sklízet. Autorem nápadu je zlínský výtvarník Petr Dosoudil. Realizátorem akce je Živý Zlín, tedy projekt města, který nabízí v průběhu roku lidem zdarma možnost účastnit se mnoha zajímavých akcí.
Vlastimil Langer

Ilustrační foto: www.zlin.eu