Pacienti s roztroušenou sklerózou rozdávali dobrovolníkům slunečnice

11.06.2020 11:58

HULÍN – Padesát slunečnic dostali v úterý 9. června dobrovolníci od pacientů s roztroušenou sklerózou. Jasně žlutými květy pacienti obdarovali všechny, kdo v době koronavirové epidemie zdarma šili roušky pro místní obyvatele.

„Předání květů, které jsou symbolem roztroušené sklerózy a také projektu Rozsviťme Českou republiku, se uskutečnilo při slavnostním otevření Relaxační zahrady u Městské knihovny v Hulíně. Další slunečnice pak pacienti společně se zahradníky zasadili v Květné zahradě v Kroměříži,“ informovala Veronika Ostrá za organizátory.

„Slunečnice každé ráno otáčí hlavu za sluncem a jde vstříc nové naději, stejně jako lidé s roztroušenou sklerózou. Pacienti na nemoc, která je stále opředena řadou mýtů, upozorňují v rámci akce Rozsviťme Českou republiku,“ vysvětlila Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž projekt organizuje s podporou regionálních organizací Unie ROSKA.

„Záhon s vysazenými slunečnicemi bude až do podzimu součástí zahradní expozice kroměřížské Květné zahrady. Lidé, kteří kolem něj projdou, se z informační tabule dozví více o činnosti naší organizace a projektech na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou,“ řekla Pavlína Kovalová, předsedkyně Unie Roska Kroměříž.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Propuká většinou v mladším věku, obvykle již kolem 30. roku života. Častěji postihuje ženy. Projevy roztroušené sklerózy jsou různorodé, nejčastěji se objevují poruchy hybnosti a citlivosti, postižení zraku, poruchy rovnováhy, únava a bolest. Pro roztroušenou sklerózu je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je těžká i léčba či prevence. V Česku se odhaduje počet pacientů na 22 tisíc.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Nadační fond IMPULS, Unie ROSKA