Otrokovičtí zastupitelé schválili změnu týkající se daně z nemovitých věcí

25.06.2019 08:47

OTROKOVICE - Členové Zastupitelstva města Otrokovice využili své zákonné kompetence a na svém posledním zasedání schválili obecně závaznou vyhlášku o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí. Majitelé nemovitostí v Otrokovicích od příštího roku zaplatí vyšší daň.

„V Otrokovicích nyní pro výpočet daně z nemovitosti platí místní koeficient 1. Zastupitelé rozhodli 19. června o stanovení místního koeficientu 2. Praktickým dopadem na poplatníky je zvýšení jejich stávající daně z nemovitých věcí na dvojnásobek,“ informovala tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.
. „Dlouhodobě se daň z nemovitosti v našem městě nenavyšovala, nyní se zvýšením koeficientu dostaneme na stejnou úroveň jako města a obce v našem okolí. Tuto výši místního koeficientu mají ve Zlínském kraji stanovena i města Fryšták, Napajedla, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště a další,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Vedle nového místního koeficientu 2 zůstal pro Otrokovice zachován i dílčí koeficient 1,5, který se týká zejména nemovitostí pro rekreaci, samostatných garáží a objektů užívaných k podnikání.

Dosavadní příjem z daně nemovitých věcí do rozpočtu města je více než 21 milionů korun za rok a předpokládaný příjem po stanovení nového koeficientu je tedy přibližně 43 milionů korun.
„Finanční prostředky z daně z nemovitých věcí plánujeme vložit do nového fondu města určeného na financování rozvoje města a využít je například pro nákupy pozemků a budování infrastruktury pro individuální bytovou výstavbu. Dále na řešení dopravních problémů, které budou pojmenovány z projektu městské mobility, na opravy a rekonstrukce místních komunikací.  A také na opravy stávajícího majetku města,“ vysvětlila starostka města využití finančních prostředků.

Daně a jejich výběr sice patří do působnosti státu, ale obce na základě zmocnění uvedených v zákoně mohou částečně ovlivnit výši daně z nemovitých věcí pro poplatníky a tedy její celkový výnos pro obec.
Vlastimil Langer
Ilustrační foto: Archiv KNZ