Otrokovická radnice vyhlásila veřejnou sbírku na sochu J. A. Bati

08.09.2020 12:27

OTROKOVICE - Vedení města Otrokovice chce vytvořit důstojné pietní místo, kde by se připomínala památka Jana Antonína Bati. Nechalo vytvořit sochu, kterou plánuje umístit do parku před Společenský dům. Na sochu může přispět i veřejnost, proto zřídilo veřejnou sbírku.
„Číslo účtu veřejné sbírky: 27-0222580207/0100. Přispět na účet mohou jak jednotlivci, tak společnosti. S žádostí o příspěvek také aktivně oslovíme sousední Zlín a Nadační fond J. A. Bati,“ uvedla starostka města Hana Večerková.

Jan Antonín Baťa realizoval většinu Tomášových nedokončených vizí a tyto vize i sám aktivně rozvíjel a často i velkoryse překračoval. Odkazem Jana Antonína jsou do značné míry i Otrokovice, na jejichž příkladu můžeme v malém vidět, jaká byla jeho úloha. Začátkem třicátých let dvacátého století zde zahájil přeměnu původně zemědělské obce na průmyslové město Tomáš Baťa a tím, kdo ji dokončil a z převážné většiny realizoval, byl ovšem již Jan Antonín Baťa.

„Je nespravedlivé, že památku jeho staršího bratra Tomáše v Otrokovicích pravidelně při jeho výročí narození i úmrtí uctíváme a Jan Antonín zůstává upozaděn. Proto jsme se rozhodli nechat ztvárnit v podobné velikosti i Jana Antonína Baťu,“ vysvětlila Hana Večerková, starostka města.

„Socha J. A. Bati  bude specifickým dílem. Autor skulptury, akademický sochař Radim Hanke je, vzhledem ke své předchozí činnosti, v současnosti jediným tvůrcem, který je schopen v požadovaném čase vytvořit plastiku J. A. Bati, neboť je jediným sochařem v České republice a pravděpodobně i ve světě, který po roce 1989 již vytvořil a realizoval plastiky této osobnosti (viz pomník Tomáše a Jana Antonína Bati ve Zlíně, realizace 2007, nebo busta J. A. Bati zhotovená pro jeho rodinu). Dílo pro Otrokovice by mělo být dokončeno nejpozději do konce roku 2021,“ uvedla tisková mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

„Dlouho jsme diskutovali, jaké pietní místo vytvoříme. Padaly návrhy jako busta nebo pamětní deska, která by se umístila například na budovu Společenského domu. Nakonec jsme se rozhodli pro sochu v podobné velikosti, jako má v Otrokovicích i Tomáš Baťa. Janu Antonínu Baťovi totiž vděčí Otrokovice za svou moderní tvář,“ řekla starostka.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Měú Otrokovice